Z dużej chmury mały deszcz

  • Mariusz Potaczała
03-09-2012, 00:00

WALUTY

Ubiegły tydzień na rynkach walutowych zdominowany został przez oczekiwania na wypowiedzi Mario Draghiego i Bena Bernankego na corocznym spotkaniu bankierów centralnych w Jackson Hole. Ostatecznie szef Europejskiego Banku Centralnego (EBC) odwołał wystąpienie, a szef Fedu rozczarował rynki, unikając wyraźnej zapowiedzi kolejnej rundy luzowania ilościowego.

Najbliższe dni powinny upłynąć pod znakiem oczekiwania na obniżenie stóp procentowych przez EBC, jednak ogłoszenie szczegółów dotyczących nowego programu skupu obligacji przed decyzją niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego wydaje się mało prawdopodobne. Inwestorzy będą tym rozczarowani, co wpłynie na osłabienie euro. Spodziewamy się, że kurs EUR/USD wzrośnie do nieco powyżej 1,24.

Na rynku krajowym głównym wydarzeniem tygodnia będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Podobnie jak rynek, nie spodziewamy się zmiany poziomu stóp procentowych już we wrześniu. Inna decyzja byłaby dużym zaskoczeniem i wyraźnie osłabiłaby złotego. Możliwa jest natomiast dyskusja na temat zmiany celu inflacyjnego NBP.

Z danych makroekonomicznych opublikowany zostanie jedynie indeks menedżerów logistyki (PMI). Spodziewana lekka poprawa indeksu nie będzie miała większego wpływu na kursy walutowe. Oczekujemy osłabienia złotego i zdecydowanego ruchu EUR/PLN powyżej poziomu 4,20 zł. Dyskusje o możliwości podniesienia celu inflacyjnego nie przysłużą się polskiej walucie. Dodatkowo na osłabienia złotego powinny oddziaływać również czynniki globalne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Z dużej chmury mały deszcz