Z jakim dostawcąwdrażać ERP?

DI
opublikowano: 03-06-2013, 00:00

Rozmowa z dr. Bartoszem Wachnikiem, członkiem zarządu Alna Business Solutions

Zajmuje się pan rozwojem rynku i koordynacją realizacji projektów wdrożeniowych ERP. Czego oczekuje klient od firmy wdrożeniowej?

Bartosz Wachnik: Przede wszystkim kupujący system ERP ma mniej informacji handlowych, technologicznych i funkcjonalnych niż dostawca w trakcie rozpatrywania inwestycji. Mamy do czynienia z asymetrią informacji. W takim przypadku istotne jest zminimalizowanie przez klienta luki wiedzy na temat inwestycji w ERP. Realizuje to poprzez głęboką weryfikację dostawcy i własnymi pracami mającymi solidnie przygotować go do realizacji projektu. W tym przypadku ważna jest rzemieślnicza rzetelność dostawcy, który powinien przekazywać realny obraz tego, co klient otrzyma w ramach wdrożenia, i wskazać potencjalne zagrożenia. W pogoni za sprzedażą projektu dostawca może przedstawiać niepełny obraz funkcjonalności systemu, realizacji projektu czy obsługi powdrożeniowej, np. kosztów posiadania systemu, tzw. TCO. Klient powinien oczekiwać, aby dostawca podpowiedział, jak ma zrekonfigurować procesy biznesowe i jak je wdrożyć w systemie ERP, aby uzyskać usprawnienia organizacyjne. Bardzo ważna jest także znajomość branży. Nie zawsze dostawca odpowiada na takie oczekiwania.

Czyli, wbrew pozorom, klient oczekuje czasami bolesnej prawdy w trakcie wyboru rozwiązania?

Zgadza się. Kilka lat temu spotkałem się z zarządem dużej firmy transportowej, który chciał wykonać upgrade systemu ERP w 1,5 miesiąca. Był to dla nich projekt bardzo ważny. W trakcie pierwszegospotkania powiedziałem, że z powodu uwarunkowań organizacyjnych i technologicznych można wykonać ten projekt w 2,5 miesiąca. Na sali zapanowała konsternacja, ponieważ pierwsza firma spośród wielu oferentów powiedziała im prawdę. Większość oferentów, chcąc sprzedać projekt, zgadzała się zrealizować go w nierealistycznym terminie. Wygraliśmy projekt, zrealizowaliśmy go i uzyskaliśmy list referencyjny. Potem dowiedziałem się, że zostaliśmy wybrani, ponieważ powiedziałem trudną prawdę, czym zyskaliśmy wiarygodność.

Ale nie wszystkie projekty ERP wymagają zaawansowanych prac analitycznych.

Część klientów oczekuje wdrożenia systemu ERP w obszarze funkcjonalności finansów poprzez skopiowanie ustawień ze starego systemu do nowszego. W takim przypadku zazwyczaj nie realizuje się części projektu związanych z usprawnieniem procesów biznesowych w obszarze operacyjnym. Celem jest szybkie wdrożenie systemu wraz z przeszkoleniem użytkowników systemu.

Który typ projektów wdrożeń ERP jest najtrudniejszy w realizacji?

Na pierwszym miejscu postawiłby projekty reimplementacyjne. Klient kupił licencję oprogramowania ERP za duże pieniądze i zaczął projekt. Jednak doszło do konfliktu między dostawcą a klientem i projekt został przerwany. Klient chce kontynuować projekt, ale już z innym partnerem. W takiej sytuacji niezwykle trudno od klienta otrzymać zaufanie na kredyt w ramach drugiego podejścia do projektu.Radzenie sobie z negatywnymi emocjami z grupą projektową klienta jest trudne, często przypomina chodzenie po polu minowym. Trzeba mieć specyficzne umiejętności zarządzania tego typu projektem, a jego uczestnicy muszą mieć bogatą wiedzę merytoryczną popartą wieloletnim doświadczeniem.

Jak dużym wyzwaniem jest realizacja projektu typu roll- -out systemu ERP?

Projekt typu roll-out polega na wdrożeniu systemu ERP w tej samej wersji w wielu oddziałach firmy. Oddziały mogą być zlokalizowane w wielu krajach. Ten typ projektu jest bardzo specyficzny i powinien być realizowany z wykorzystaniem specjalnej metodyki, różnej od standardowej. Zazwyczaj centrala rekomenduje wdrożenie zestandaryzowanej funkcjonalności, która została już opracowana. W realizację takiego projektu jest zaangażowanych wiele firm, tj. centrala, oddział firmy, lokalny partner wdrożeniowy. Istotną rolą partnera jest dostosowanie systemu ERP do polskich wymagań księgowych i szkolenia w tym zakresie. W takich wdrożeniach centrala postrzega wprowadzenie systemu ERP w danym kraju przez pryzmat korporacyjnych korzyści ekonomicznych i uwarunkowań organizacyjnych, co często jest przedmiotem dyskusji i uzgodnień w lokalnych oddziałach firmy. Coraz częściej wdrażane są projekty typu roll-out w Polsce. Wynika to z globalizacji rynków. Wiele firm zagranicznych otwiera oddziały w Polsce, a coraz więcej firm polskich otwiera oddziały w innych krajach. Dlatego od lat współpracujemy z Partner Power International, realizując z sukcesem międzynarodowe projekty wdrożeń innowacyjnych rozwiązań ERP Dynamics NAV i AX.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane