Z Korei nadeszła zła wróżba dla giełd

opublikowano: 09-05-2018, 14:41
aktualizacja: 09-05-2018, 14:48

Słabe wyniki południowokoreańskiego eksportu mogą zapowiadać pogorszenie koniunktury na globalnych rynkach akcji.

Roczna dynamika eksportu Korei Południowej spadła w kwietniu poniżej zera po raz pierwszy od 2016 r. To sygnał, który dotyczyć może znacznie szerszego grona inwestorów, niż tylko traderzy z rynku koreańskiego wona. Wszystko dlatego, że w przeszłości dynamika południowokoreańskiego eksportu świetnie spisywała w roli wskaźnika wyprzedzającego globalnego cyklu koniunkturalnego, zauważają stratedzy Bank of America ML. Według specjalistów instytucji dynamika eksportu azjatyckiej gospodarki między innymi z wyprzedzeniem dość dokładnie przewiduje dynamikę zysków spółek notowanych na globalnych rynkach akcji.

Od 12 lat, czyli w całym okresie, za który dostępne są dane, dynamika eksportu oraz prognozowana na kolejne 12 miesięcy roczna dynamika zysków spółek z indeksu MSCI World, są niemal idealnie ze sobą skorelowane. W obecnej sytuacji może to być zła wróżba dla inwestorów. Prognozy zysków na akcję w kolejnych 12 miesiącach nadal rosną dla spółek europejskich i amerykańskich, jednak w przypadku emitentów z Azji i rynków wschodzących ustanowiły na początku kwietnia szczyt, po czym zaczęły spadać. Jeśli globalne prognozy zysków miałyby podążyć w dół w ślad za dynamiką południowokoreańskiego eksportu, oznaczałoby to zapewne pogłębienie korekty na światowych rynkach akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy