Z pomocą doradcy firma wyjdzie na prostą

  • Materiał partnera
opublikowano: 15-12-2020, 18:56
aktualizacja: 16-12-2020, 10:09

W I półroczu postępowania restrukturyzacyjne znalazły się w katalogu spraw pilnych sądów. Przezwyciężenie skutków COVID-19 wymaga nadzwyczajnego podejścia. Stąd skrócenie i uproszczenie procedur restrukturyzacji.

Doświadczenie doradców restrukturyzacyjnych w zakresie wypracowania porozumienia z wierzycielami pozwala często na uzyskanie większych efektów, niż te przewidywane przez zarząd w momencie podejmowania decyzji o restrukturyzacji i zatrudnieniu doradcy - mówi Małgorzata Anisimowicz, prezes zarządu PMR Restrukturyzacje. [fot. arc]

O zainteresowaniu restrukturyzacjami świadczy to, że po raz pierwszy od 1 stycznia 2016 r., tj. od czasu wprowadzenia ustawy Prawo restrukturyzacyjne, na podstawie analizy danych z trzech kwartałów każdego roku, udział restrukturyzacji w całkowitej liczbie postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych w br. stanowił większość (ponad 51 proc.). W analogicznym okresie 2019 r. było to 44 proc. — wynika z danych Coface.

Uproszczona restrukturyzacja

W mijającym 2020 r. wprowadzono istotne zmiany w restrukturyzacji. Są one niezbędne z uwagi na skutki pandemii COVID-19. Już w I kwartale br. wiele firm i całych branż doświadczyło przymusowych przestojów i zmniejszenia mocy produkcyjnych czy czasowego lockdownu. Zjawiska te doprowadziły do powstania kryzysów płynnościowych.

— Firmy reprezentujące kilkadziesiąt typów działalności z klasyfikacji PKD zmagają się ze spadkiem przychodów, a wiele z nich zagrożonych jest bankructwem. Wśród narzędzi ratunkowych, przeciwdziałających upadłości i umożliwiających firmom powrót do stabilizacji, kluczową rolę odgrywa Prawo restrukturyzacyjne — wskazuje Małgorzata Anisimowicz, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny i prezes zarządu PMR Restrukturyzacje.

Obowiązująca od 2016 r. ustawa przewiduje różne procedury ratowania firmy, w tym kontrolowane zmniejszanie kosztów, wstrzymanie otwartych egzekucji, zmianę czy zabezpieczenie umowy najmu, umów kredytowych z bankiem czy umów leasingowych. Skorzystanie z nich pozwoli firmie łagodnie wyjść z kłopotów, z korzyścią dla siebie i dla wierzycieli.

Dodatkowe koło ratunkowe wynika z ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r., tzw. tarczy antykryzysowej 4.0. Na jej podstawie można prowadzić uproszczone postępowanie o zatwierdzeniu układu.

— Jest to hybryda dotychczasowych rozwiązań adresowana do każdego przedsiębiorcy, bez względu na wielkość firmy. Umożliwia szybkie wypracowanie układu z wierzycielami, ochronę przed agresywną windykacją i utratą płynności. Ma za podstawę układ w drodze samodzielnego zbierania głosów, ale przystosowany do konieczności szybkiego działania — tłumaczy Małgorzata Anisimowicz.

Chociaż uproszczoną restrukturyzację zaczęto stosować dopiero od 24 czerwca 2020 r., to szybko stała się jednym z najchętniej wybieranych przez firmy narzędzi naprawy. W ostatnich miesiącach ma ona ok. 70 proc. udziału we wszystkich postępowaniach restrukturyzacyjnych.

Parasol ochronny

W kryzysowym czasie trudno wyśledzić wszystkie możliwości ratowania i dofinansowania firmy, które wynikają z przepisów, a tym bardziej nabyć umiejętność skutecznego ich zastosowania. Dlatego przedsiębiorcy zwracają się po pomoc doradcy restrukturyzacyjnego, który odgrywa też istotną rolę w pozyskaniu finansowania na restrukturyzację.

— Doświadczenie doradców restrukturyzacyjnych w zakresie wypracowania porozumienia z wierzycielami pozwala często na uzyskanie większych efektów, niż te przewidywane przez zarząd w momencie podejmowania decyzji o restrukturyzacji i zatrudnieniu doradcy — podkreśla Małgorzata Anisimowicz.

Zbliżający się koniec 2020 r. zastaje wiele firm i całych branż w trudnej sytuacji finansowej. Należy się liczyć z kolejnym wzrostem postępowań restrukturyzacyjnych w najbliższych miesiącach. Jest prawdopodobne, że z powodu przeciągającej się dekoniunktury restrukturyzacje będą tym razem dotyczyć nie tylko powstałych zobowiązań, lecz także aktywów. Trzeba też pamiętać, że z uproszczonych rozwiązań restrukturyzacji przedsiębiorca może skorzystać tylko do 30.06.2021 i tylko jednokrotnie. Dlatego tak ważne dla ratowania firm jest podejmowanie przemyślanych i racjonalnych decyzji.

— Kluczową kwestią dla przedsiębiorstw jest przygotowanie przez zarządy awaryjnych scenariuszy zarządzania sytuacją kryzysową, możliwych do szybkiego wykorzystania, z uwzględnieniem restrukturyzacji jako rozwiązania stabilizującego sytuację i będącego jakby rozłożeniem parasola ochronnego nad firmą. Gwarantem poprawności tego rodzaju planu działań ratunkowych jest współdziałanie z doradcą restrukturyzacyjnym przy ich tworzeniu i ewentualnej realizacji — podpowiada Małgorzata Anisimowicz.

Pomoc warunkowa

Wśród źródeł finansowania pomostowego w postępowaniach restrukturyzacyjnych firmy mogą sięgnąć po pomoc publiczną określoną w Polityce Nowej Szansy, wprowadzonej ustawą z dnia 16 lipca 2020 r. o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców. Rocznie 120 mln zł z budżetu państwa będzie tu przez 10 lat przeznaczane na ratowanie, tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne i restrukturyzację firm.

Agencja Rozwoju Przemysłu przewiduje na lata 2020–2021 środki Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, z których minimum 600 mln zł jest do wykorzystania w 2020 r. Jednak na pomoc publiczną nie mogą w tym przypadku liczyć wszyscy zainteresowani przedsiębiorcy. Otrzymanie finansowania w restrukturyzacji wymaga spełnienia przez firmy określonych warunków. Obowiązuje kwota wkładu własnego w wysokości 50 proc. dla dużych, 40 proc. dla średnich i 25 proc. dla mikro i małych przedsiębiorstw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane