Czytasz dzięki

Z powodu epidemii w Hiszpanii pracę straciło ponad 833 tys. osób

  • PAP
opublikowano: 02-04-2020, 12:18

Wskutek epidemii koronawirusa w Hiszpanii pracę straciło ponad 833 tys. osób - wynika z opublikowanych w czwartek danych ministerstwa pracy i gospodarki społecznej. Na Covid-19 zmarło w tym kraju już ponad 10 tys. osób, a liczba przypadków zakażeń przekroczyła 110 tys.

Z szacunków resortu wynika, że zjawisko likwidacji etatów przyspieszyło po 12 marca, kiedy w Hiszpanii nasiliła się epidemia. Dwa dni później premier Pedro Sanchez ogłosił konieczność wprowadzenia stanu zagrożenia, co wiązało się m.in. z restrykcjami w wychodzeniu z domów, a także zamknięciem restauracji i takich placówek handlowych, które nie oferują dóbr podstawowych.

Według przekazanych rządowi danych zakładu ubezpieczeń społecznych (SS), w marcu pracę straciło w Hiszpanii ponad 833 tys. osób. Ponad połowa z nich zatrudniona była na umowach czasowych.

Jak szacuje ministerstwo pracy i gospodarki społecznej, pod koniec marca w Hiszpanii bez pracy było 3,5 mln osób, czyli najwięcej od kwietnia 2017 roku.

We wtorek rząd zatwierdził pomoc finansową dla pracowników na umowach czasowych, które w najbliższych miesiącach ulegną wygaśnięciu. Osobom tym po zwolnieniu z pracy będą wypłacane subsydia o wartości 440 euro na miesiąc.

Od soboty w Hiszpanii nie można zwalniać pracowników z powodu pandemii koronawirusa. Nowe przepisy zostały wprowadzone przez rząd po apelach głównych central związkowych.

Od niedzieli rząd zaostrzył restrykcje zakazując opuszczania domów przez pracowników instytucji i firm, których działalność nie jest niezbędna dla funkcjonowania państwa.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane