Z powodu kryzysu JSW wprowadza dni bez wydobycia węgla

PAP
23-04-2009, 14:47

Z powodu drastycznego spadku zapotrzebowania na węgiel koksowy kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) przez dwa dni robocze nie będą wydobywać węgla.

Zarząd firmy rozważa też wprowadzenie jednego dnia - prawdopodobnie piątku - bez wydobycia w każdym tygodniu, na razie przez najbliższe dwa miesiące. Ostateczne decyzje w tej sprawie jednak nie zapadły.

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka JSW, Katarzyna Jabłońska-Bajer, zarząd spółki zdecydował na razie, że wydobycie węgla nie będzie prowadzone 30 kwietnia i 4 maja. Pracownicy mogą w tych dniach skorzystać z urlopu wypoczynkowego lub innego przysługującego im płatnego lub niepłatnego dnia wolnego.

„Powodem takiej decyzji jest sytuacja na rynku węgla i stali, która wpływa na drastyczne ograniczenie zapotrzebowania na węgiel produkowany przez kopalnie JSW” - wyjaśniła rzeczniczka, przypominając, że popyt na węgiel koksowy jest ściśle związany z kondycją przemysłu stalowego, korzystającego z koksu. W hutnictwie spadek produkcji sięga 50 proc.

„W pierwszym kwartale tego roku sprzedaż węgla z JSW spadła o 25 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, a przychody o 31 proc.” - powiedziała Jabłońska-Bajer.

Potwierdziła, że zarząd spółki rozważa możliwość wprowadzenia w każdym tygodniu jednego dnia bez wydobycia na okres kolejnych dwóch miesięcy, z możliwością skrócenia lub wydłużenia tego okresu w zależności od zbytu węgla. Wówczas kopalnie JSW pracowałyby tylko cztery dni w tygodniu.

Na początku roku, w związku z kryzysem, zarząd JSW ogłosił plan kryzysowy, skutkujący w tym roku oszczędnościami rządu pół miliarda złotych. Mimo sprzeciwu związków zawodowych zamrożono płace (w tej sprawie w spółce trwa spór zbiorowy i prowadzone są mediacje), wstrzymano przyjęcia do pracy (zatrudnienie zmniejszy się o ok. 1,3 tys. osób), zaniechano nadgodzin i pracy w weekendy.

Ponieważ rynkowe załamanie trwa nadal, w ostatnim czasie zarząd JSW wprowadził kolejne oszczędności - renegocjowane są umowy z firmami zewnętrznymi, a część świadczonych przez nich usług przejmują pracownicy spółki. Niektóre zakupy są wstrzymane lub odłożone w czasie. Brygady górników z kopalń wydobywających węgiel koksowy czasowo oddelegowano do dwóch zakładów, wyspecjalizowanych w węglu energetycznym.

Aby uporządkować strukturę organizacyjną i zarządzanie firmą, zarząd JSW zdecydował, że od maja pracodawcą dla górników ma być bezpośrednio spółka, a nie - jak dotąd - poszczególne kopalnie. Z tym wiąże się - w perspektywie roku - wynegocjowanie jednego, wspólnego układu zbiorowego, bo dotychczasowe układy przestaną obowiązywać.
Przeciwko wypowiedzeniu układów zbiorowych i zmianie pracodawcy protestują związki zawodowe, które zapowiedziały spór zbiorowy w tej sprawie, a w perspektywie ewentualny strajk. W piątek związkowcy będą pikietować siedzibę zarządu JSW.

Zarząd spółki argumentuje, że celem programu kryzysowego jest takie obniżenie kosztów produkcji w 2009 r., by utrzymać miejsca pracy oraz długoterminową konkurencyjność polskiego węgla koksującego. Ograniczenia kosztowe mają nie wpływać zasadniczo na planowane strategiczne inwestycje oraz budowę nowych poziomów wydobywczych kopalń.

JSW to największy w Europie producent węgla koksowego. Zatrudnia ponad 22 tys. osób w sześciu kopalniach, które w ubiegłym roku wydobyły 13,6 mln ton węgla. Według danych przed audytem, spółka miała 668,8 mln zł zysku netto przy 5,9 mld zł przychodów. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / Z powodu kryzysu JSW wprowadza dni bez wydobycia węgla