Z Sejmu do Ministerstwa Finansów

Wiesław Janczyk, poseł PiS, będzie szóstym wiceministrem. To nie koniec, bo potrzeba ekspertów od podatków i IT.

30 marca oficjalnie zagości przy ul. Świętokrzyskiej nowy sekretarz stanu. Trafi tam prosto z ław poselskich i stanowiska wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Wiesław Janczyk z wykształcenia jest filologiem, ale ukończył podyplomowo również rachunkowość i finanse. Trzecią kadencję jest posłem Prawa i Sprawiedliwości. Jego zakres kompetencji nie jest jeszcze znany.

EKIPA ROŚNIE W SIŁĘ:
EKIPA ROŚNIE W SIŁĘ:
Wiesław Janczyk, wiceminister finansów, trafi do resortu prosto z ław poselskich. Dzięki temu minister Paweł Szałamacha będzie mógł łatwiej przekonywać parlamentarzystów do rodzących się przy ul. Świętokrzyskiej pomysłów. [FOT. KRYSTIAN MAJ/FORUM]
FORUM

— Na pewno oprócz dwóch lub trzech departamentów będzie można wykorzystać jego mandat posła do kontaktów z parlamentem. Dodatkowo miałby reprezentować ministerstwo w Radzie Dialogu Społecznego — usłyszeliśmy nieoficjalnie w resorcie finansów. Pod skrzydła nowego wiceministra nie trafią raczej departamenty podatkowe. Po dymisji Konrada Raczkowskiego kwestiami PIT, CIT czy VAT zajmuje się wiceminister Leszek Skiba. Paweł Szałamacha wciąż szuka eksperta od podatków. Prawdopodobnie nie uda się nakłonić do pracy przy ul. Świętokrzyskiej Pawła Gruzy, uznanego eksperta od VAT i wspólnika w firmie GWW TAX.

Kolejna oferta pracy czeka na wiceministra od informatyzacji. Poprawa ściągalności podatków nie uda się bez nowych instrumentów analitycznych dla fiskusa. Dlatego w ekipie od finansów urodził się pomysł powołania specjalnej spółki, która wyposaży w narzędzia IT administrację podatkową. Nie będzie to łatwe, dlatego minister chce posiłkować się przy tym zadaniu ekspertem do systemów IT, a nie finansów.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane