Z Tauronu odejdzie 1300 pracowników

MICH
opublikowano: 20-03-2012, 00:00

Katowicka grupa energetyczna ma zyskać kilkaset milionów złotych na ograniczeniu zatrudnienia i integracji z Vattenfallem.

Najbliższe dwa miesiące upłyną Tauronowi na negocjowaniu porozumienia w sprawie programu dobrowolnych odejść w obszarze wytwarzania. — Program ma objąć 1300 osób. Poza tym kontynuować będziemy programy w obszarach dystrybucji i ciepła — odejść może łącznie kilkaset osób — mówi Dariusz Lubera, prezes Tauron Polska Energia.

Realizowany od 2010 r. program poprawy efektywności ma przynieść grupie 1 mld zł oszczędności. W samym 2012 r. będzie to 339 mln zł. Nadchodzący rok, zdaniem analityków, przyniesie poprawę wyników z 2011 r., w którym spółka zarobiła na czysto 1,239 mld zł.

— Można spodziewać się pozytywnego wpływu przejęcia aktywów Vattenfalla. W zeszłym roku przyniosły ówczesnemu właścicielowi 508 mln zł EBITDA. Po konsolidacji z Tauronem suma może istotnie wzrosnąć. Można oczekiwać też lepszych wyników w kopalniach dzięki wzrostowi wydobycia węgla. Pozytywnie na wynik mogą wpłynąć rekompensaty z tytułu rozwiązania kontraktów długoterminowych.Rynek zakładał, że zmniejszą się z 400 mln zł w 2011 r. do 250 mln zł w 2012 r. Jednak rosnące ceny węgla i niższa produkcja energii powinny sprawić, że będą wyższe — twierdzi Kamil Kliszcz, analityk DI BRE Banku. Tauron chce wprawdzie zainwestować w dystrybucję i wytwarzanie więcej niż w 2011 r. (było to 2,5 mld), ale nowe moce wytwórcze ruszą w kolejnych latach.

— W 2012 r. uruchomiony ma być tylko 50 MW kocioł fluidalny w Elektrowni Jaworzno, ale dopiero w drugiej połowie roku, więc jego wpływ na tegoroczne wyniki finansowe nie będzie duży — mówi Stanisław Ozga, analityk DM PKO BP.

W planach spółka ma jeszcze m.in. 900 MW blok węglowy w Jaworznie (którego wykonawca ma być znany do końca tego roku) i blok gazowy o mocy 850 MW w Elektrowni Blachownia (zaplanowany wspólnie z KGHM). Trwa również proces wyboru generalnego wykonawcy bloku gazowo- -parowego w Elektrociepłowni Stalowa Wola. W pierwszym podejściu przetarg wygrała hiszpańska Iberdrola, jednak przegrani złożyli odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, która nakazała ponowną ocenę ofert. Wygrała ją Abener Energia. Według Dariusza Lubery, żadne odwołanie od tej decyzji dotąd nie wpłynęło.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MICH

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Z Tauronu odejdzie 1300 pracowników