Za dużo utrudnień dla cudzoziemców

Iwona Jackowska
opublikowano: 20-12-2017, 22:00

Obcokrajowcy powinni móc ubiegać się o zezwolenie na pracę zgodnie z miejscem, w którym ma być ona wykonywana — uważa Lewiatan.

Pracodawcy obawiają się, że starostowie nie będą przygotowani do nowych procedur zatrudniania cudzoziemców w Polsce. W przyszłym roku zaczną obowiązywać zmiany związane z uzyskiwaniem przez obcokrajowców zezwoleń na wykonywanie robót sezonowych i oświadczeń od firm o powierzeniu pracy. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, ułatwieniem byłoby składanie drogą elektroniczną całej dokumentacji związanej z tymi oświadczeniami. Ponadto brakuje rozporządzenia w sprawie zawodów, w których osoby te będą mogły pracować na tej podstawie. Lewiatan ma też inne postulaty. Apeluje o skrócenie procedur rozpatrywania wniosków o zezwolenie na pracę.

Obecnie w niektórych województwach trwają one nawet 6-8 miesięcy. Opowiada się także za umożliwieniem ubiegania się o takie zezwolenie zgodnie z miejscem, w którym praca ma być wykonywana. Obecnie czynności z tym związane są dokonywane zależnie od miejsca pobytu, pracy i siedziby pracodawcy. Poza tym według pracodawców kompletność wniosków o zezwolenie na pobyt i pracę powinna być sprawdzana „od ręki”.

Obecnie cudzoziemcy tylko na to czekają nawet kilka miesięcy, a w tym czasie nierzadko kończy im się ważność aktualnego dokumentu pobytowego. Lewiatan postuluje zarazem, aby można było przedłużyćprzebywanie w Polsce na podstawie wizy, bez konieczności wyjazdu, a także zezwolenia na pracę, gdy umowa u danego pracodawcy będzie kontynuowana — obecnie trzeba składać nowy wniosek w tej sprawie.

Pracodawcy chcą też, aby cudzoziemcy zostali zwolnieni z występowania o zezwolenie na pracę i pobyt w przypadku zmiany stanowiska w tej samej firmie. To umożliwi awanse lub zmiany zakresów obowiązków i nie będzie dyskryminujące dla tej grupy pracowników. Poza tym postulują rozważenie odejścia od obowiązku uzyskania opinii starosty o tym, że pracodawca nie ma szans inaczej pozyskać kadr, np. wśród bezrobotnych.

Według Lewiatana, przy obecnym rynku pracy taki wymóg jest nieuzasadniony. Konfederacja postuluje także wypracowanie systemowego rozwiązania w sprawie wydawania zaświadczeń A1 o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu dla obywateli państw trzecich, którzy pracują w transporcie drogowym. Dokument ten wydawany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) nie tylko potwierdza, że ktoś jest ubezpieczony, ale jest także traktowany przez organy kontrolne coraz większej liczby krajów UE jako dowód na spełnienie zasad delegowania osób zatrudnionych za granicę.

Lewiatan zwraca uwagę, że pracodawca musi rozstrzygnąć o tym, w systemie którego kraju pracownik ma być ubezpieczony (co wiąże się z opłacaniem składek). ZUS jednak coraz częściej odmawia legalnie przebywającym i zatrudnionym na terytorium Polski obywatelom państw trzecich wydania zaświadczenia A1 na podstawie oceny miejsca zamieszkania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Za dużo utrudnień dla cudzoziemców