Za granicą

Magdalena Kozmana
opublikowano: 12-01-1999, 00:00

Iran żąda nowego przetargu na rurę

Iran prawdopodobnie rozpisze nowy przetarg na budowę rurociągu naftowego znad Morza Kaspijskiego do rafinerii na północy kraju. Konsorcjum firm chińskich i irańskich, które było bliskie uzyskania kontraktu wartego 400-500 mln USD (1,4-1,75 mld zł), zostało poproszone o przedstawienie nowej oferty.

Chińczycy prawdopodobnie wypadną z gry, bowiem termin przedkładania ofert upływa z końcem tygodnia. O budowę 390-km rurociągu ubiega się 12 firm z Włoch, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Rosji, Korei Południowej i Arabii Saudyjskiej. Projekt przewiduje ponadto budowę trzech stacji przeładunkowych oraz terminalu w Teheranie i Tabrizu. Rurociąg przebiegałby przez Turkmenistan i Kazachstan, które korzystają obecnie z irańskich południowych terminali.

Iran dąży do opanowania transportu ropy znad Morza Kaspijskiego, czemu przeciwstawiają się Stany Zjednoczone. MAK

Daimler Chrysler chce kupić Nissana

Daimler Chrysler zamierza dalej powiększać swoją grupę. Juergen Schrempp z zarządu koncernu poinformował, że jego firma dąży do kupna części udziałów w Nissan Motor Co. Daimler Chrysler jest zainteresowany przede wszystkim działem ciężarówek japońskiego producenta.

— Decyzja o zakupie Nissan Diesel powinna wkrótce zapaść — powiedział prasie Juergen Schrempp.

Koncern zamierza zainwestować w najbliższych trzech latach około 60 mld USD (210 mld zł) w rozwój działalności. Jego dochody powinny wzrosnąć z 148 mld USD (518 mld zł) w ostatnim roku do 180 mld USD (630 mld zł) w 2001 roku. 80 proc. dochodów firma czerpie z aut wprowadzonych na rynek w ciągu ostatnich pięciu lat. Do 2001 roku Daimler Chrysler wprowadzi na rynek 18 całkowicie nowych aut. MAK

WTO wybierze nowego szefa

Światowa Organizacja Handlu (WTO) dyskutuje w tym tygodniu w Genewie na temat nowej rundy rozmów o liberalizacji światowego handlu.

Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone — dwa najważniejsze podmioty światowej wymiany handlowej — dążą właśnie do wojny bananowej. Inny spór dotyczy wołowiny „nafaszerowanej hormonamiŐŐ.

Z kolei Rosja i Chiny nie należą do WTO i od lat nie chcą się poddawać ustaleniom tej organizacji, skupiającej 133 państwa.

Oprócz tych problemów WTO będzie musiała porozumieć się w sprawie nowego przewodniczącego organizacji. Obecnie pełniący tę funkcję Renato Ruggiero przestanie zajmować stanowisko w kwietniu. Kandydaci z Tajlandii, Nowej Zelandii, Kanady i Maroka mają poparcie u różnych stron. MAK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Kozmana

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Za granicą