Za Oceanem sezon wyników nabiera tempa

Zespół GO4X
opublikowano: 24-01-2011, 17:39

Dokładnie dwa tygodnie temu poznaliśmy pierwszy kwartalny raport spółki tworzącej indeks Dow Jones Industrial Average. Tradycyjnie pierwszym  amerykańskim gigantem, który pochwalił się wynikami była spółka Alcoa, potentat na rynku wyrobów z aluminium. Od tamtego czasu kwartalne dane przedstawiły także wielkie banki J.P. Morgan i Bank of America, potentaci sektora nowych technologii -  Intel i IBM.  Szóstą firmą było  General Electric, a siódmą Mc Donald’s.

Najwyższą, aż 51-proc. dynamiką zysku netto może pochwalić się GE. W ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku spółka miała 44 miliardy dolarów przychodów i zysk netto na poziomie  4,5 miliarda dolarów. Zysk na akcję wyniósł 42 centy. Niewiele słabiej wypadły Intel i J.P. Morgan, które w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku poprawiły wynik netto odpowiednio o 48,7 i 47,3 proc. Zarobek Intela wyniósł 3,4 miliarda dolarów, a sprzedaż sięgnęła 11,5 miliarda dolarów. J.P Morgan miał z kolei 4,8 mld zysku netto i 26,1 mld dolarów przychodu.

Żadnej z pozostałych spółek, które dotychczas podały wyniki, nie udało się zanotować dwucyfrowej dynamiki, ani sprzedaży, ani zysku netto. IBM wygenerował  zarobek wynoszący 5,3 miliarda dolarów (4,2 dolara na akcję). Wynik netto w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrósł o 9,2 proc., a sprzedaż o 6,6 proc i przekroczyła 29 miliardów dolarów. Alcoa wypracowała zysk w czwartym kwartale po raz pierwszy od 2007 roku. 258 mln dolarów zarobku przy sprzedaży na poziomie 5,6 miliardów dolarów – takimi wynikami pochwalił się zarząd. W ostatnich trzech miesiącach 2009 roku spółka była 277 milionów dolarów pod kreską, w porównaniu z tamtym okresem sprzedaż wzrosła o 4 proc. Symbol amerykańskiego stylu życia, Mc Donald’s w czwartym kwartale miał wynik netto 2,1 procent lepszy niż przed rokiem i był on równy 1,2 miliarda dolarów (1,16 dolara na akcję). Sprzedaż wyniosła 6,2 miliarda dolarów i wzrosła o 4 procent.

Czarną owcą w tym gronie jest Bank of America, który przy przychodach na poziomie 22,5 miliarda dolarów był 1,2 miliarda dolarów na minusie. Tym samym osiągnął zarówno zarobek, jak i sprzedaż o Okło miliard dolarów niższe niż przed rokiem.

Czy wyniki były uwzględnione w wysokich wycenach spółek z Wall Street? Dotychczas rynek reagował zdecydowanie tylko w przypadku rezultatów znacznie odbiegających od konsensu, zarówno in plus, jak i in minus. Duże znaczenie dla budowy pozytywnego nastroju na rynku poza samymi wynikami mają towarzyszące im komentarze i prognozy zarządów spółek. A te z optymizmem spoglądają w przyszłość i wieszczą poprawę wyników także w nadchodzących kwartałach. Niektóre, jak J.P. Morgan kuszą wzrostem dywidendy.

Sporządził: Zespół GO4X

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zespół GO4X

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Za Oceanem sezon wyników nabiera tempa