Za te same usługi edukacyjne płaci się różne stawki podatku VAT

DCZ
opublikowano: 18-03-2011, 00:00

Nowe przepisy o podatku VAT w edukacji wywołały chaos — twierdzą firmy szkoleniowe.

Nowe przepisy o podatku VAT w edukacji wywołały chaos — twierdzą firmy szkoleniowe.

O skutkach wejścia noweli ustawy o szkoleniach dyskutowali w środę przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej, Polskiej Izby Firm Szkoleniowych (PIFS) i zaproszeni przedsiębiorcy. Na przykład z konieczności płacenia podatku VAT są zwolnione publiczne i niepubliczne uczelnie.

— Prowadzi to do tego, że na rynku są świadczone te same usługi edukacyjne, co do których jednak będzie stosowana odmienna stawka podatku. Nie jesteśmy za zniesieniem podatku VAT na szkolenia, bo został on wprowadzony za dyrektywą UE, ale te same produkty mają różne stawki podatku — mówił Ireneusz Górecki, prezes PIFS.

Członkowie PIFS, którzy zgłaszają wątpliwości do izb skarbowych, otrzymują inne, a nawet sprzeczne interpretacje przepisów. Skutek? Jedne płacą, a inne nie płacą VAT. Szkoleniowcy nie mają również jasności co do podatku od dotacji z UE. Czy stanowią one obrót w rozumieniu podatku VAT, czy nie?

— Jest koniec marca, a my wciąż nie mamy interpretacji Ministerstwa Finansów, czy jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty to również firmy szkoleniowe — zauważa Ireneusz Górecki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu