Zabrakło konsekwencji

Andrzej Arendarski
13-02-2008, 00:00

Popieramy poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgadzamy się, że wartość kwoty przychodu ze sprzedaży w poprzednim roku podatkowym, od której zależy zaliczenie przedsiębiorcy do grupy małych podatników, należy zwiększyć. Wynika to głównie ze wzrostu wartości złotówki wobec euro. Projekt zakłada podniesienie kwoty z 0,8 mln euro do 1,5 mln eur. Naszym zdaniem, zwiększenie powinno jednak nastąpić tylko do 1,2 mln eur. Byłoby to spójne z rządowym projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości, który zakłada podniesienie z 0,8 mln do 1,2 mln eur progu przychodów netto, pozwalającego małym i średnim przedsiębiorcom korzystać z prawa do tzw. uproszczonej rachunkowości.

Negatywnie oceniamy też, że uzasadnienie do projektu ustawy jest lakoniczne W ocenie skutków regulacji. Poselskie projekty ustaw, które odnoszą się do obszarów związanych z finansami, powinny mieć rozbudowaną ocenę skutków, czyli ustalenie najważniejszych szans i zagrożeń, które wprowadzić mogą nowe zapisy.

Andrzej Arendarski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Arendarski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zabrakło konsekwencji