Zachodni NFI musi poczekać na hossę

KSA
opublikowano: 24-12-2008, 00:00

Nie udało się

Nie udało się

sprzedać planowanego osiedla Praga z Okna, więc fundusz musi poskromić apetyt na zakupy.

Zmieniająca się sytuacja na rynku nieruchomości zmusiła latem Zachodni NFI do zmiany strategii. Fundusz postanowił, że będzie raczej firmą typu opportunity fund, a nie deweloperem — będzie szukał ciekawych okazji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych. Zachodni NFI spodziewał się, że jeszcze w tym roku coś kupi. Inwestycje uzależniał od uzyskania gotówki ze sprzedaży projektu Praga z Okna, czyli planowanego osiedla z 1800 mieszkaniami w Warszawie.

— W połowie roku Fundusz podpisał listy intencyjne, w których strony określiły warunki sprzedaży. Kupujący, którym był deweloper prowadzący wiele projektów w Warszawie, Katowicach i Wrocławiu, wycofał się z zakupu w październiku. Jako przyczynę podał odmowę finansowania projektu przez bank — tłumaczy Rafał Mateusiak, prezes Zachodniego NFI.

Dodaje, że deweloper nadal zainteresowany jest projektem, ale dalsze kroki uzależnia od uzyskania linii kredytowej i poprawy na rynku mieszkaniowym. Z zakupami fundusz musi więc zaczekać. Na początku roku chce natomiast wystąpić o zgodę na zmianę sposobu zagospodarowania terenu Pragi z Okna — zapewne powiększy się część handlowo-usługowa projektu.

Zachodni przygotowuje też koncepcję zagospodarowania nieruchomości po Państwowych Zakładach Optycznych w Warszawie. Pierwotnie miał tam zbudować lofty, ale zabrakło chętnych na tak niszowy projekt. Zmienił więc jego nazwę na Praga Office Park.

— Nowa koncepcja zakłada adaptację istniejących budynków na cele biurowe. Projekt zostanie podzielony na fazy. Łącznie może powstać nawet około 18 tys. mkw. powierzchni biurowej klasy B+ — tłumaczy Rafał Mateusiak.

Jeśli projekt zostanie zaakceptowany, budynek będzie oferowany pod wynajem po atrakcyjnych stawkach czynszu. W opinii zarządu powinno to pomóc pozyskać najemców poszukujących atrakcyjnych cenowo powierzchni typu back office.

W najbliższym czasie fundusz zamierza finansować działalność z najmu. Nie wyklucza też sprzedaży posiadanych projektów — oczywiście, jeśli otrzyma atrakcyjne oferty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane