Zachodniopomorskie dostanie dotacje

MBE
17-10-2011, 00:00

Na początku przyszłego roku przedsiębiorcy będą mogli znów powalczyć o dotacje na inwestycje.

8 mln EUR (około 35 mln zł) — taka będzie najprawdopodobniej pula nowego konkursu, który zamierza ogłosić zarząd województwa zachodniopomorskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO). Będzie on skierowany do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Nabór zostanie uruchomiony w poddziałaniu 1.1.3 (Inwestycje MSP w nowe technologie).

Ma wystartować najpóźniej w pierwszym kwartale 2012 r. — Potencjalne oszczędności z innych konkursów mogą spowodować, że pula tego konkursu może się jeszcze zwiększyć — zastrzega Marcin Szmyt, dyrektor Wydziału Zarządzania RPO. Uruchomienie nowego naboru będzie możliwe, dzięki funduszom, które przyznano województwu zachodniopomorskiemu z Krajowej Rezerwy Wykonania (bonus dla regionów, które najlepiej poradziły sobie z wykorzystaniem kasy z UE).

Zachodniopomorskie dostało dodatkowo ponad 12,8 mln EUR. Sposób, w jaki dodatkowe pieniądze zostaną wykorzystane, musi być uzgodniony z Komisją Europejską (KE), dlatego trafią do RPO dopiero po zakończeniu negocjacji i uzyskaniu ostatecznej akceptacji KE. Jak informuje zarząd województwa — wszystkie związane z tym procedury powinny być zakończone do końca tego roku. — Na dofinansowanie w ramach nowego konkursu mogą liczyć przedsiębiorstwa, które

zamierzają wprowadzić nowoczesne w skali światowej rozwiązania technologiczne, nie mogą być one starsze niż pięć lat. Celem ich projektów musi być także podniesienie konkurencyjności firm w wymiarze ponadregionalnym, a nawet międzynarodowym — mówi Marcin Szmyt. Szczegółowe wymogi, które będą musieli spełnić stający do konkursu przedsiębiorcy, opisane zostaną w dokumentacji konkursowej, która zostanie opublikowana najpóźniej w momencie ogłoszenia naboru. — O dotacje będzie mógł się ubiegać cały sektor MSP. Nie planujemy ograniczać konkursu do określonych branż — zapewnia dyrektor Szmyt.

To niejedyna dobra informacja dla zachodniopomorskich przedsiębiorców. Władze województwa zdecydowały również o zwiększeniu puli pieniędzy przeznaczonych na dotacje dla firm, które walczyły o dofinansowanie w trakcie trzech ostatnich konkursów, ogłoszonych w 2010 r. (poddziałanie 1.1.1 — Inwestycje w mikroprzedsiębiorstwa Schemat A, poddziałanie 1.1.2 — Inwestycje w małe i średnie przedsiębiorstwa i poddziałanie 1.1.3 — Inwestycje MSP w nowe technologie). Dzięki dodatkowym 6 mln EUR (około 26 mln zł) dotacje powędrują do przedsiębiorców, których projekty znajdują się najwyżej na listach rezerwowych.

Województwo uprościło też procedurę ubiegania się o dofinansowanie w ramach poddziałania 1.3.2 — Promocja przedsiębiorstw w wymiarze międzynarodowym. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.wzp.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Zachodniopomorskie dostanie dotacje