Czytasz dzięki

Zachowania płatnicze w Europie

Materiał partnera
opublikowano: 15-06-2015, 00:00

Raport EPR: Intrum Justitia od wielu lat bada zachowania płatnicze w Europie.

Szukamy źródła problemów finansowych europejskich przedsiębiorców i pomagamy je rozwiązać. W tym roku przedstawiamy Państwu zmodyfikowane i poszerzone badanie zatytułowane „Europejski Raport Płatności 2015”. Mamy nadzieję, że będzie to dla wszystkich przewodnik do prowadzenia lepszego biznesu. Główne wnioski EPR mówią, że około 24 proc. europejskich firm stwierdza, że zwalnianie pracowników jest konsekwencją opóźnionych płatności. Gdyby ich kontrahenci płacili faktury terminowo, nie miałoby to wpływu na redukcję zatrudnienia. 34 proc. z nich oświadcza, że opóźnione płatności ograniczają możliwość zatrudniania nowych pracowników. Prawie połowa europejskich przedsiębiorców została nakłoniona do wyrażenia zgody na wydłużenie terminu płatności, co nie było dla nich korzystne. Jednak nie chcąc utracić Klienta, wyrażali na to zgodę. Intrum Justitia pytała także o to, jakie są główne powody, dla których klienci opóźniają płatności. I tak 6 na 10 firm sądzi, że jest to celowe i rozmyślne działanie. Dotyczy to także firm, które współpracują wyłącznie z klientami biznesowymi, a to oznacza, że świadome strategie opóźniania płatności przyczyniają się do zmniejszenia płynności finansowej, a to z kolei skutkuje mniejszą liczbą miejsc pracy. 3,1 proc. rocznych dochodów przepada z powodu opóźnionych płatności lub braku płatności: W skali ogólnoeuropejskiej odpowiada to 289 mld EUR. W Polsce skala zjawiska to 2,1 proc. Niewielki wpływ niskich stóp procentowych na rozwój przedsiębiorstw: 73 proc. firm nie wprowadziło w związku z niskimi stopami procentowymi żadnych zmian na poziomie inwestycji.

Aby otrzymać kopię Naszego raportu i poznać ryzyko w poszczególnych krajach europejskich, w tym specjalne opracowanie dotyczące Polski, prosimy pisać: epr@intrum.pl www.intrum.pl

Materiał przygotowany przez: Intrum Justitia Sp. z o.o.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane