Zadbaj o jakość klimatyzacji

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 28-05-2015, 00:00

Regularna konserwacja klimatyzatorów nie tylko pozwala zachować ich wydajność, ale sprzyja również zdrowiu

Nowoczesna klimatyzacja utrzymuje w pomieszczeniach stałą temperaturę, ale również wentyluje powietrze i jonizuje je, a dzięki filtrom powietrza usuwa z niego kurz, roztocza, a nawet bakterie i pyłki kwiatów. Powinna więc sprzyjać wszystkim, nawet alergikom. Na ogół jednak tak nie jest. Nie dlatego, że klimatyzacja jest zła, ale dlatego, że odpowiednio się o nią nie dba — ani w biurach, ani w domach.

Dbaj i nie choruj

W trakcie używania klimatyzacji w przewodach wentylacyjnych, filtrach klimatyzatorów i kanałach klimatyzacyjnych pojawiają się zanieczyszczenia. Z czasem przedostają się do klimatyzowanych pomieszczeń, a więc również do układu oddechowego przebywających w nich osób. Na dyskomfort narażeni są przede wszystkim astmatycy, ale nie tylko. Źle działająca klimatyzacja, nie utrzymująca odpowiedniej temperatury jest powodem częstych chorób gardła, nieżytów górnych dróg oddechowych, a w skrajnych przypadkach nawet śmiertelnego zapalenia płuc, które wywołuje bakteria legionella pneumophila. Suche powietrze nie sprzyja także oczom. Może prowadzić nawet do zespołu suchego oka.

Przy wyborze klimatyzatora warto więc postawić na taki, który ma sygnalizację zabrudzenia filtra. Nie trzeba będzie samemu pamiętać o czyszczeniu, bo na wyświetlaczu pojawi się informacja o takiej konieczności.

Pilnuj terminów

Odgrzybianie i czyszczenie klimatyzacji powinno się przeprowadzać przynajmniej dwa razy w roku. Tak samo często powinno się również wymieniać filtry, ponieważ zapchane zmniejszają efekt chłodzenia, a zwiększają zużycie energii. Fachowcy zwracają też uwagę na to, że klimatyzatory często się obladzają, co powoduje skraplanie wody i czasem właśnie z tego powodu nie można uzyskać żądanej temperatury. Co roku z kolei należy kontrolować stan czynnika chłodzącego i w razie potrzeby zlecać jego uzupełnienie. Przy okazji specjalistyczna firma zapewni kontrolę pracy turbiny, odkażenie parownika i wyczyszczenie agregatu skraplacza. Taki przegląd warto robić zwłaszcza przed okresem intensywnego korzystania z klimatyzacji, aby mieć pewność, że mechanizm wentylacji będzie działał sprawnie i zapewni odpowiednie chłodzenie w czasie największych upałów. Warto też pamiętać o włączaniu klimatyzacji zimą przynajmniej raz w miesiącu, choćby na kilkanaście minut, aby się nie zastała.

Zrób to sam

Czyszczeniem klimatyzacji zajmują się wyspecjalizowane firmy,które badają urządzenia, a także przeprowadzają inspekcję kanałów. Pozwala to dobrać właściwą metodę czyszczenia i jej parametry. Niezależnie od zlecanego serwisu powinno się jednak dbać o klimatyzację samemu i raz w miesiącu myć wloty wentylacyjne wodą z łagodnym środkiem czyszczącym, np. mydłem, a w międzyczasie przecierać miękką suchą szmatką. Nie wolno używać żadnych środków żrących. Filtry między wymianami czyści się odkurzaczem lub wodą. © Ⓟ

OKIEM EKSPERTA
Obserwuj objawy

DARIUSZ OSIAK, internista i pulmonolog z Przychodni Specjalistycznej — PROSEN

Klimatyzacja może szkodzić z dwóch powodów. Najczęściej spotykanym jest nadmierne chłodzenie, a im większa zmiana temperatury w stosunku do tej na zewnątrz, tym większa podatność na przeziębienie. Dużo poważniejsze skutki może mieć jednak przebywanie w pomieszczeniu, w którym działa klimatyzacja zanieczyszczona, źle konserwowana, w której rozwijają się liczne mikroorganizmy. Najbardziej podatni na problemy ze zdrowiem są alergicy, którzy reagują kichaniem, łzawieniem, a nawet dusznościami, ale nie tylko. Nadmierny wyrzut alergenów z klimatyzacji może spowodować pojawienie się alergii u osób, u których początkowo rozwijała się bezobjawowo. Najpoważniejszym przypadkiem, choć występującym rzadko, jest choroba legionistów powodowana bakteriami legionella. Wiele przypadków zachorowania na nią — również w Polsce — kończy się śmiercią. Zwłaszcza że najbardziej podatne na nią są osoby starsze i z osłabioną odpornością.

SKUTKI ZANIEDBAŃ: Klimatyzacja powinna sprzyjać wszystkim, nawet alergikom. Na ogół jednak tak nie jest. Nie dlatego, że jest zła, ale dlatego, że odpowiednio się o nią nie dba — ani w biurach, ani w domach. [FOT. FOTOLIA]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu