Żaden kandydat nie jest zbyt dobry na pracę

23-08-2017, 22:00

Pracodawcy, którzy dostają CV od osób o zbyt wysokich kwalifikacjach, nie powinni zbyt szybko z nich rezygnować. Warto być elastycznym.

Poniżej swoich kwalifikacji pracuje ponad 16 proc. Polaków. Pracownik, który przyjmuje taką posadę, godzi się na niższe zarobki, co z czasem może zacząć go frustrować i skłonić do zmiany pracy. Jak więc powinna przebiegać rekrutacja kandydata o zbyt wysokich kwalifikacjach na określone stanowisko?

Przede wszystkim należy pamiętać, że kandydat, ze zbyt bogatym CV na stanowisko, które proponuje pracodawca, doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Warto więc, aby rekrutujący zapytał wprost, dlaczego aplikujący uznał, że dana posada jest dla niego odpowiednia, czy odpowiada mu wysokość wynagrodzenia i jakie ma plany na swoją zawodową przyszłość. Idąc za radą Joanny Żukowskiej z MonsterPolska.pl, kiedy do drzwi firmy zapuka „zbyt dobry” kandydat, nie warto odsyłać go z kwitkiem tylko dlatego, że w danym momencie nie ma dla niego posady.

— Jeśli jest osobą, która zrobiła na nas wrażenie kompetencjami i doświadczeniem, to może w przyszłości rozszerzymy jej obowiązki, by w pełni korzystać z jej umiejętności? Jeśli czujemy, że trafił nam się prawdziwy talent, warto być elastycznym — mówi Joanna Żukowska. Warto również pamiętać, że pozyskanie nowego pracownika nie kończy się na rekrutacji. Ekspertka zauważa, że pracodawcy wciąż po macoszemu traktują tzw. onboarding, a przygotowanie nowego pracownika do podjęcia obowiązków, pomoc w adaptacji z zespołem i wdrożenie go w pracę są przecież kluczowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Żaden kandydat nie jest zbyt dobry na pracę