Zadziwiająca decyzja o wecie

Krajowa Izba Gospodarcza
opublikowano: 01-12-2008, 00:00

Dostrzegając konieczność odrolnienia gruntów rolnych na terenach miast, z dużym zaskoczeniem przyjęliśmy decyzję Prezydenta RP o wecie do ustawy o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Na podstawie obowiązujących przepisów grunty rolne klas IV-VI w miastach trudno zagospodarować na cele nierolnicze, zwłaszcza budowlane, które na terenach miast powinny mieć riorytet.

Krajowa Izba Gospodarcza nie zgadza się z argumentacją Prezydenta RP, wyrażoną w uzasadnień do weta, że uchwalone w nowelizacji odrolnienie gruntów może doprowadzić m.in. do dewastacji cennych przyrodniczo fragmentów krajobrazu, wzrostu ruchu samochodowego i niekontrolowanego rozwoju budownictwa. Należy przypomnieć, że odrolnienie gruntów nie jest decyzją o pozwoleniu na budowę. W obliczu poważnego kryzysu na rynku nieruchomości odrolenienie gruntów na terenach miast może wpłynąć na obniżkę cen transakcyjnych gruntów inwestycyjnych. W tym kontekście weto Prezydenta RP należy uznać jako działanie godzące w istotną branżę polskiej gospodarki.

Odrolenienie gruntów może wpłynąć na wzrost dochodów budżetu państwa z tytułu podatku dochodowego, a także na wzrost dochodów gmin z tytułu podatku od nieruchomości, podatku od czynności cywilno-prawnych, opłat adiacenckich i renty planistycznej. Wyrażamy nadzieję, że w Sejmie znajdzie się większość, która będzie rozumiała konieczność przeprowadzania wielu istotnych reform polskiej gospodarki.

Krajowa Izba Gospodarcza

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krajowa Izba Gospodarcza

Polecane