Zadziwiająca decyzja o wecie

Krajowa Izba Gospodarcza
opublikowano: 01-12-2008, 00:00

Dostrzegając konieczność odrolnienia gruntów rolnych na terenach miast, z dużym zaskoczeniem przyjęliśmy decyzję Prezydenta RP o wecie do ustawy o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Na podstawie obowiązujących przepisów grunty rolne klas IV-VI w miastach trudno zagospodarować na cele nierolnicze, zwłaszcza budowlane, które na terenach miast powinny mieć riorytet.

Krajowa Izba Gospodarcza nie zgadza się z argumentacją Prezydenta RP, wyrażoną w uzasadnień do weta, że uchwalone w nowelizacji odrolnienie gruntów może doprowadzić m.in. do dewastacji cennych przyrodniczo fragmentów krajobrazu, wzrostu ruchu samochodowego i niekontrolowanego rozwoju budownictwa. Należy przypomnieć, że odrolnienie gruntów nie jest decyzją o pozwoleniu na budowę. W obliczu poważnego kryzysu na rynku nieruchomości odrolenienie gruntów na terenach miast może wpłynąć na obniżkę cen transakcyjnych gruntów inwestycyjnych. W tym kontekście weto Prezydenta RP należy uznać jako działanie godzące w istotną branżę polskiej gospodarki.

Odrolenienie gruntów może wpłynąć na wzrost dochodów budżetu państwa z tytułu podatku dochodowego, a także na wzrost dochodów gmin z tytułu podatku od nieruchomości, podatku od czynności cywilno-prawnych, opłat adiacenckich i renty planistycznej. Wyrażamy nadzieję, że w Sejmie znajdzie się większość, która będzie rozumiała konieczność przeprowadzania wielu istotnych reform polskiej gospodarki.

Krajowa Izba Gospodarcza

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krajowa Izba Gospodarcza

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu