Zafundują firmom wniosek o grant

opublikowano: 13-06-2012, 00:00

Startuje druga edycja przedsięwzięcia, które eliminuje barierę w sięganiu po wsparcie z międzynarodowych programów.

Przedsiębiorcy ubiegający się o granty na współpracę z zagranicą często narzekają na przeszkodę, jaką są wysokie koszty przygotowania projektowych wniosków. Jest jednak narzędzie, które tę barierę likwiduje — to program „Wsparcie na uzyskanie grantu”. Mikro-, małe i średnie firmy, które się do niego zgłoszą, mogą dostać na przygotowanie i złożenie wniosku 75 tys. zł (jeśli są koordynatorami projektu) lub 35 tys. zł (jeśli są partnerem w projekcie). Co ważne, wielu z nich nie wyda z własnej kieszeni ani grosza, bo dofinansowanie obejmuje do 100 proc. kosztów. Organizująca całą inicjatywę Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła drugą edycję programu.

Wsparcie musi dotyczyć programów innowacyjnych, które zakładają współpracę przedsiębiorców z jednostkami naukowymi lub innymi firmami z co najmniej dwóch krajów, a jej celem jest przeprowadzenie badań naukowych lub prac rozwojowych. Konieczny warunek: chodzi o programy, których realizacja rozpoczęła się w 2007 r. lub później. Mogą to być przedsięwzięcia ogłaszane i wdrażane także poza Unią Europejską. Listę programów, które spełniają wymagania, można znaleźć na stronie internetowej PARP. Znajdują się na niej m.in. 7. Program Ramowy w zakresie badań i rozwoju technologicznego UE, Eranet Cornet II, Eureka (Eurostars) 2007-2013, Eranet Erasme2. — Nie jest to lista zamknięta. Na bieżąco ją aktualizujemy, a dodatkowo opublikowaliśmylistę programów, które nie spełniają wymogów międzynarodowego programu innowacyjnego — mówi Bożena

Lublińska-Kasprzak, prezes PARP. Nie ma ograniczeń co do liczby wniosków składanych do rządowej agencji. Jedna firma może uzyskać dotacje na przygotowanie i złożenie kilku wniosków projektowych, o ile dotyczą one różnych wezwań konkursowych. Warunkiem udzielenia wsparcia jest pozytywna ocena formalna projektowego wniosku.

— Zwrot wydatków może być przyznany zarówno w przypadku samodzielnego przygotowania wniosku przez przedsiębiorcę, jak i zlecenie go innym osobom, przedsiębiorcom lub jednostkom naukowym — mówi Bożena Lublińska-Kasprzak. Program „Wsparcie na uzyskanie grantu” został zaplanowany na lata 2011-13. Tegoroczna pula do podziału to 2 mln zł.

Na jakie programy dostaniesz wsparcie

Przykładowe programy, które spełniają wymogi dofinansowania:

7. Program Ramowy w zakresie badań i rozwoju technologicznego

UE Eureka (Eurostars) 2007-2013

Eranet Cornet II

Inicjatywa Cornet

Eranet Erasme2

Polsko-Izraelski konkurs na projekty badawczo-rozwojowe

Konkurs w ramach polsko-niemieckiej współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju

CELTIC/EUREKA

Knowledge Partnership

Programowych wymogów nie spełniają m.in.:

Leonardo da Vinci — Projekty transferu innowacji

Program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji

eContentplus

INTERREG IVC.

31.07

Tego dnia o godz. 16.30 mija termin składania wniosków. Może on zostać skrócony, jeśli wartość przyjętych projektów przekroczy 100 proc. kwoty przewidzianej do podziału. W takiej sytuacji PARP poinformuje o skróceniu terminu z 3-dniowym wyprzedzeniem.

WIĘCEJ INFORMACJI

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości tel.: +48 22 432-89-91 do 93, 0 801 33 22 02 e-mail: granty@parp.gov.pl www.parp.gov.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu