Zagadka spożywczego molocha

Pomysł trafiony czy wręcz przeciwnie? Branża ma sprzeczne opinie o tajemniczym projekcie tworzenia z cukru, zboża, warzyw i owoców jednego podmiotu. Jego twórcy nabrali wody w usta

Narodowy holding spożywczy na bazie Krajowej Spółki Cukrowej (KSC), rynków hurtowych i Elewarru. O takim projekcie poinformował Marek Sawicki, minister rolnictwa, podczas ubiegłotygodniowej wizyty na targach EXPO w Mediolanie. Teraz zarówno jego resort, jak i resort skarbu, sprawujący nadzór właścicielski nad dwoma pierwszymi podmiotami, nie chcą komentować sprawy.

KSC twierdzi, że ma plan na pogarszające się warunki na rynku cukru. Buduje zakład wyrobów czekoladowych dla swojej Fabryki Cukierków Pszczółka, inwestuje w przejęte od skarbu państwa zakłady młynarskie w Stoisławiu i skrobi w Trzemesznie oraz w produkcję ketchupów.
Zobacz więcej

CUKIER NIE KRZEPI:

KSC twierdzi, że ma plan na pogarszające się warunki na rynku cukru. Buduje zakład wyrobów czekoladowych dla swojej Fabryki Cukierków Pszczółka, inwestuje w przejęte od skarbu państwa zakłady młynarskie w Stoisławiu i skrobi w Trzemesznie oraz w produkcję ketchupów. Fotolia

— Na razie nie ujawniamy szczegółów — ucina nasze pytanie Witold Katner, rzecznik prasowy resortu rolnictwa. Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) tłumaczy natomiast, że dopiero obejmie nadzór nad Elewarrem (w związku z nowelizacją ustawy o Agencji Rynku Rolnego), więc wtedy „zapozna się z sytuacją i wypracuje koncepcję dalszych działań”.

Nie ratować zboża kosztem cukru

Plantatorzy buraka cukrowego, czyli uprawnieni do zakupu akcji KSC w procesie prywatyzacji, twierdzą jednak, że słyszeli już o tych planach. — Uważamy je za całkowicie nietrafione. KSC jest w coraz gorszej sytuacji finansowej. Dlaczego ma ratować topniejącymi zyskami inne podmioty, takie jak Elewarr? To będzie koniec Polskiego Cukru — przekonuje Kazimierz Kobza, dyrektor z Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

Rzeczywiście, cenowa hossa na unijnym rynku cukru dobiegła końca. W styczniu 2013 r. tona kosztowała 730 EUR, a w kwietniu tego roku już tylko 406 EUR, zbliżając się tym samym do unijnej ceny referencyjnej równej 404,4 EUR za tonę.

Widać to po wynikach Polskiego Cukru. W zakończonym we wrześniu 2014 roku obrotowym spółka zarobiła na czysto 126,7 mln zł przy przychodach równych 1,9 mld zł, rok wcześniej było to odpowiednio 381 mln zł i 2,34 mld zł, a dwa lata wcześniej 500 mln zł i 2,3 mld zł.

Kluczowa kondycja Elewarru

Zdaniem Andrzeja Gantnera, dyrektora generalnego Polskiej Federacji Producentów Żywności, ocena pomysłu na narodowy holding zależy w dużej mierze od faktycznej kondycji finansowej Elewarru.

— Według raportu NIK, dotyczącego 2013 r., Elewarr kwalifikował się do likwidacji, a dzisiaj według zapewnień ARR, po dokonanych restrukturyzacjach jest już wiarygodnym partnerem i przynosi zyski. Praktycznie jest pewne, że sytuacja na rynku cukru po zniesieniu kwot w 2017 r. będzie dla KSC dużo trudniejsza niż obecnie, z powodu malejących cen i potężnej konkurencji ze strony zagranicznych koncernów — mówi Andrzej Gantner.

Zaznacza jednak, że połączenie dwóch rentownych podmiotów, zajmujących się kluczowymi dla gospodarki rolnej surowcami, a więc zbożem i cukrem, oraz dołożenie do tego rynków hurtowych owoców i warzyw może być całkiem trafionym pomysłem — zwłaszcza jeśli zapewni się im dobry system zarządzania.

— Co więcej, narodowy holding może stać się zalążkiem potrzebnych w Polsce dużych i nowoczesnych giełd rolnych, których udziałowcami mogliby być rolnicy. Jeśli jednak sytuacja Elewarru jest zbliżona do raportu NIK, to wszystkie te plany mogą się okazać zupełnie nierealne — dodaje Andrzej Gantner.

KSC czeka na kompromis

Biuro prasowe MSP zapewnia, że „plan przejęcia od ARR nadzoru na spółkami nie wpływa na prowadzone konsultacje dotyczące prywatyzacji KSC”. Do tej pory odbyło się 11 spotkań z plantatorami i pracownikami spółki.

— Za miesiąc spotykamy się po raz kolejny z MSP. Nie ma zgody co do wyceny spółki ani koncepcji tej prywatyzacji — twierdzi Kazimierz Kobza. „Przeprowadzenie procesu prywatyzacji planowane jest po osiągnięciu porozumienia z uprawnionymi do objęcia akcji i wypracowaniu rozwiązań, satysfakcjonujących wszystkie zainteresowane strony” — czytamy w odpowiedziach przesłanych przez resort.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu