Zagranica coraz mocniejsza

Przemek Barankiewicz
05-05-2005, 00:00

Pogłębia się przepaść między notowaniami spółek zagranicznych z GPW a kursami polskich emitentów. Od początku roku indeks WIG-PL stracił 4 proc. W tym samym okresie wskaźnik PB Zagranica zyskał 25 proc. wartości. Tylko częściowo wyjaśnia to słabość koniunktury w Warszawie, bo w Budapeszcie (węgierskie MOL i Borsodchem mają 75-proc. wpływ na zachowanie naszego indeksu) jest z nią nie lepiej. Większe znaczenie może mieć osłabienie złotego, który traci do dolara (Ivax), euro (BA CA i Bmp) i forinta. Ta ostatnia waluta, po roku ciągłych strat, przez miesiąc odrobiła 3 proc. do złotego.

Kurs MOL w ubiegłym tygodniu wspiął się najwyżej historii. Sprzyja mu droga ropa (w przeciwieństwie do Orlenu, nie tylko ją przerabia, ale i wydobywa), przejęcia w regionie (ekspansja w Rumuni i Bośni) oraz skup akcji własnych, których koncern ma już 6 proc. W II półroczu pakiet papierów MOL sprzeda węgierski rząd. Na ten termin przełożono też split akcji, które w Budapeszcie kosztują już około 16 tys. forintów. Droższa ropa sprzyja MOL, ale szkodzi chemicznemu Borsodchemowi. Właśnie dlatego jego akcje przez ostatni miesiąc niemal wyłącznie spadały.

Dobre wyniki I kwartału poprawiły notowania Ivaxu. Spółka z Miami zaskoczyła sprzedażą, a słaby zysk skutecznie wytłumaczyła zmianami księgowymi. Dobre wyniki pomogły też BA CA. Po debiucie konkurencyjnego banku Raiffeisena w Wiedniu właścicielowi polskiego Banku BPH będzie ciut trudniej przyciągnąć pieniądze inwestorów.

Środa przyniosła najmocniejszy od stycznia spadek notowań Bmp. Rynek nerwowo zareagował na odwołanie członków władz funduszu z zarządu TFG Capital. Zaangażowania Bmp w tę spółkę (ponad 2,5 mln EUR) stawia ją wśród trzech największych inwestycji portfelowych funduszu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Zagranica coraz mocniejsza