Zagranica kupuje polski dług

JKW
opublikowano: 03-09-2012, 00:00

Finanse publiczne

Duży popyt na polskie obligacje, który był na niemal na wszystkich aukcjach w tym roku, to zasługa inwestorów zagranicznych. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, od początku roku do końca lipca zaangażowanie obcego kapitału w polski dług wzrósł o 17,8 mld zł (11 proc.).

Zagraniczni gracze byli w tym czasie niemal jedyną kategorią inwestorów, którzy znacząco zwiększali udział polskich obligacji w portfelach. Polskie banki, fundusze emerytalne czy zwykli obywatele wręcz wycofali się z rodzimego długu.

Duże zainteresowanie zagranicy polskimi obligacjami z jednej strony cieszy, bo pokazuje, że nasza gospodarka postrzegana jest na świecie jako stabilna i godna zaufania.

Z drugiej — im więcej obligacji skarbowych znajduje się w posiadaniu inwestorów z zagranicy, tym bardziej nasza gospodarka uzależniona jest od wahań nastrojów na globalnych rynkach. W razie np. wstrząsów w strefie euro posiadacze naszych obligacji mogą wywołać ich masową wyprzedaż, co może gwałtownie podnieść ich rentowności i osłabić złotego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / Zagranica kupuje polski dług