Zagranica wierzy w Polskę

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 17-11-2011, 00:00

Druga fala kryzysu będzie miała nad Wisłą wyjątkowo łagodną formę – prognozuje Bank Światowy i EBOR.

Polska gospodarka w przyszłym roku spowolni do 2,9 proc. z 4 proc. w 2011 r. — prognozuje Bank Światowy. To scenariusz bliski większości prognoz krążących po rynku, czyli łagodnego spowolnienia gospodarczego. Według Banku Światowego, podobnie jak w czasie poprzedniej fali kryzysu, będziemy pozytywnie wyróżniać się na tle regionu. W przyszłym roku średni wzrost gospodarczy w Europie Środkowej i Wschodniej (UE10) wyniesie 2,1 proc. Tylko Litwa i Estonia będą się rozwijały szybciej niż Polska.

— Dzięki silnemu rynkowi wewnętrznemu i konkurencyjnym firmom Polska będzie nadal rozwijać się szybciej niż większość gospodarek Unii Europejskiej — twierdzi Kaspar Richter, ekonomista Banku Światowego.

Organizacja zaznacza, że Polska ostatnio najszybciej z krajów regionu nadrabia zapóźnienie cywilizacyjne wobec Zachodu. Przez ostatnie cztery lata PKB na mieszkańca (według parytetu siły nabywczej) wzrósł z 52 do 62 proc. średniej unijnej.

— Ten proces szybkiego doganiania Zachodu będzie kontynuowany w 2012 r. — twierdzi Kaspar Richter.

W korzystnym świetle perspektywy Polski przedstawia też Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR). W najnowszym raporcie przekonuje, że „wzrost gospodarczy między 3 a 4 proc. w perspektywie kilku kolejnych lat jest realny do utrzymania”.

„Uzależnione jest to jednak od tego, w jakim stopniu banki będą w stanie zapewnić dostęp do finansowania dla polskich firm, oraz od reform strukturalnych prowadzonych przez rząd” — zaznacza EBOR.

Organizacja zaleca nam trzy grupy reform. Po pierwsze, uzdrawianie finansów publicznych i redukowanie deficytu, m.in. przez ograniczanie transferów socjalnych. Po drugie, ograniczenie wpływu państwa na gospodarkę, m.in. przez dalszą prywatyzację państwowych spółek. Po trzecie, dokończenie reformy emerytalnej i utrzymywaniu roli OFE jako ważnego źródła finansowania inwestycji prywatnych i publicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy