Zagraniczne parkiety pociągnęły w dół GPW

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 27-06-2001, 00:00

Zagraniczne parkiety pociągnęły w dół GPW

We wtorek zawiedli się ci, którzy oczekiwali wzrostów na GPW związanych z końcem II kwartału i nadziejami na redukcję stóp przez Radę Polityki Pieniężnej. Spadające przez cały dzień indeksy zakończyły sesję poniżej newralgicznych poziomów 1300 (WIG 20) i 800 (TechWIG) punktów. Bezpośrednim powodem takiego zachowania giełdy były spadki na największych parkietach świata, jednak przyczyn słabości polskiego rynku kapitałowego należy szukać głębiej.

Bardzo słabo spisywały się papiery rodzimych blue chipów. Jest to tym bardziej niepokojące, że to właśnie na nich powinien koncentrować się popyt funduszy związany z procesem tzw. window dressing, czyli reperowania ksiąg instytucji przed końcem kwartału. Potwierdzają się więc informacje, że z powodu opóźnienia zmian w ZUS, nasze fundusze emerytalne będą miały coraz mniej armat.

Spadł kurs Elektrimu, co oznacza, że rynek sceptycznie podchodzi do nowej propozycji przejęcia aktywów telekomunikacyjnych przez Vivendi. Obniżka dotknęła także wycenę KGHM. Skarb Państwa ostatecznie nie poparł kontrowersyjnych zmian w statucie, ale WZA potwierdziło, że mniejszościowi akcjonariusze nie mają w konglomeracie wiele do powiedzenia. Pod koniec sesji straty odrobił kurs Optimusa. Nowosądecka spółka od kilku tygodni zadziwia swoją siłą. Tym razem powodem jest prawdopodobnie podpisanie pierwszej z umów z amerykańskim Compaqiem.

Wydaje się, że nawet znaczna obniżka stóp procentowych nie jest w stanie pomóc polskiej gospodarce. Na pewno nie przyciągnie także do Polski inwestorów zagranicznych, których obecność jest warunkiem koniecznym do wzrostów na GPW. Tymczasem bank Societe Generale jest kolejnym podmiotem, który ogranicza działalność w Europie Wschodniej. Najpierw więc liczymy na obniżkę stóp przez Fed, która na zasadzie domina dotrze na polską giełdę. Na szczęście Fed jest dużo bardziej elastyczny niż RPP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Zagraniczne parkiety pociągnęły w dół GPW