Zagrożenia wciąż przeważają

Rozmawiał Bartek Godusławski
opublikowano: 07-06-2016, 22:00

Zagrożenia wciąż przeważają — twierdzi Franziska Ohnsorge, współautorka raportu „Global Economic Prospects”

„Puls Biznesu”: Co jest dzisiaj największym zagrożeniem dla globalnego wzrostu: sytuacja krajów rozwiniętych czy problemy, z którymi mierzą się kraje szybko rozwijające się przez ostatnie lata?

Franziska Ohnsorge z Banku Światowego zwraca uwagę, że nad globalną gospodarką czai się więcej zagrożeń niż szans na przyspieszenie wzrostu. Tania ropa czy niskie stopy procentowe tylko krótkoterminowo poprawiają kondycję niektórych krajów, a większość zarówno rozwiniętych, jak i rozwijających się gospodarek wciąż zmaga się z niską dynamiką rozwoju.
Zobacz więcej

PKB ROŚNIE ZA WOLNO:

Franziska Ohnsorge z Banku Światowego zwraca uwagę, że nad globalną gospodarką czai się więcej zagrożeń niż szans na przyspieszenie wzrostu. Tania ropa czy niskie stopy procentowe tylko krótkoterminowo poprawiają kondycję niektórych krajów, a większość zarówno rozwiniętych, jak i rozwijających się gospodarek wciąż zmaga się z niską dynamiką rozwoju. ARC

Franziska Ohnsorge, ekonomistka Banku Światowego: Globalne tempo wzrostu PKB w tym roku sięgnie zaledwie 2,4 proc., będzie tak samo niezadowalające jak w 2015 r. i najniższe od globalnego kryzysu finansowego. Świat stoi w obliczu wielu zagrożeń, z których kilka może wytrącić gospodarkę z obecnej, już rozczarowującej, ścieżki wzrostu. Główne ryzyko to silniejsze spowolnienie w największych gospodarkach wschodzących i rozwijających się lub w tych rozwiniętych. Zagrożenia obejmują też presję, jaka wciąż ciąży rynkom finansowym, którą dodatkowo podsyca niepewność polityczna i napięcia geopolityczne.

Jak dużym zagrożeniem są Chiny? Czy wszystkie najgorsze informacje, jakie mogły napłynąć z ich gospodarki, są już za nami i teraz należy oczekiwać stabilizacji?

Chiny przechodzą obecnie stopniowe spowolnienie. Władze tak planują strategię gospodarczą, żeby wykorzystać ten czas do przeprowadzenia reform. W krótkim okresie prawdopodobieństwo ostrzejszego, niż prognozujemy, hamowania gospodarki jest niskie. Chińskie władze mają wiele buforów, które pozwalają stabilizować wzrost i napięcia finansowe. Natomiast gdyby okazało się, że tempo wzrostu PKB jest niższe, może to spowolnić całą globalną gospodarkę.

Przejdźmy do zagrożeń w Europie. Jak brexit może uderzyć w światowy wzrost i wymianę handlową?

Analizy opieramy na szacunkach przygotowanych przez OECD i władze brytyjskie, które sugerują, że brexit może spowodować znaczne straty w PKB Wielkiej Brytanii, a co za tym idzie — całej Unii Europejskiej. Jeśli towarzyszyłaby temu podwyższona zmienność na rynkach finansowych, to może skończyć się zaostrzeniem warunków finansowania dla rynków wschodzących i rozwijających się i odbić się na tempie wzrostu ich PKB.

Czy i jaka powinna być odpowiedź polityki fiskalnej i monetarnej na wciąż znacznie słabsze od oczekiwań ożywienie gospodarcze?

Kraje wschodzące i rozwijające mają ograniczone możliwości fiskalne do stymulowania wzrostu. Eksporterzy surowców zostali zmuszeni do zaostrzenia polityki fiskalnej i monetarnej, więc odbiło się to również na aktywności gospodarczej. Wielu producentów surowców miało już wcześniej wyższy dług publiczny i dzisiaj pole do bodźców fiskalnych jest tam ograniczone. Także zdolność do ewentualnego obniżania stóp procentowych jest mniejsza, szczególnie w sytuacji, gdy w USA dochodzi do zacieśniania polityki monetarnej. To wszystko dowodzi, że najbardziej obiecującym rozwiązaniem dla przyspieszenia zrównoważonego wzrostu są reformy strukturalne. Te reformy powinny obejmować inwestycje w infrastrukturę i kapitał ludzki, dywersyfikację — w przypadku eksporterów surowców — i nowe działania w celu zwiększenia wymiany handlowej, w tym poprzez umowy o wolnym handlu. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiał Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu