Zagrożenie dyrektywą

Konfederacja Lewiatan
opublikowano: 29-03-2016, 22:00

TRANSPORT DROGOWY

Komisja Europejska przedstawiła projekt nowelizacji dyrektywy dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. Nowe przepisy stanowią zagrożenie dla około 180 tys. miejsc pracy w polskim międzynarodowym transporcie drogowym oraz dla ponad 30 tys. firm.

Błędnie przyjęto w nich założenie, że w transporcie międzynarodowym pracownik jest delegowany w rozumieniu orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. A przecież nie pracuje pod kontrolą i kierownictwem przedsiębiorstwa korzystającego z usługi, pełne władztwo pozostawione jest jego pracodawcy. Praca pracownika delegowanego sama w sobie nie stanowi też usługi.

Przedsiębiorcy proponują zmianę harmonogramu prac nad nowelizacją dyrektywy. Domagają się także wprowadzenia ogólnej zasady, że dyrektywa ma zastosowanie do pracowników delegowanych do państwa członkowskiego UE na okres dłuższy niż 7 dni. Przepisy ponadto nie powinny mieć zastosowania do międzynarodowych przewozów drogowych, poza kabotażem niebędącym następstwem takich przewozów. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konfederacja Lewiatan

Polecane