Zagrożone konta bankowe Polaków

opublikowano: 26-04-2012, 00:00

Zniesienie kar za łamanie tajemnicy bankowej grozi destabilizacją systemu – alarmuje branża finansowa

Wszelkie informacje dotyczące kont bankowych obywateli i firm, przepływów na rachunkach bankowych, wziętych pożyczkach i kredytach, negocjacjach umów z bankowcami są dziś pilnie strzeżoną tajemnicą. Jej złamanie jest poważnym przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat oraz grzywna do 1 mln zł.

Zniesienia kar za bezprawne ujawnienie tajemnicy bankowej chce Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości. Swój pomysł uzasadnia małą liczbą skazań za to przestępstwo. Branża bankowa wyraża zdecydowany sprzeciw i apeluje do ministra o opamiętanie.

— Planowana depenalizacja tego przestępstwa budzi ogromne obawy i wątpliwości sektora bankowego. Każdy klient powierzający bankowi pieniądze, bardzo często będące dorobkiem całego życia, musi mieć absolutną pewność, że jego dane osobowe oraz informacje o statusie majątkowym i źródłach dochodów nie zostaną przekazane osobom nieuprawnionym.

Usunięcie sankcji karnej za ujawnienie tajemnicy bankowej zagraża bezpieczeństwu depozytów przechowywanych w bankach, a tym samym wiarygodności i bezpieczeństwu sektora finansowego — ostrzega Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich (ZBP). Jego zdaniem, wejście w życie propozycji spowoduje, że za ujawnienie informacji stanowiących tajemnicę bankową nie będzie groziła żadna sankcja karna.

Nie tędy droga

Depenalizacja łamania tajemnicy bankowej to jedna ze 100 propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości (MS), zawartych w projekcie założeń do ustawy o ograniczaniu prawa karnego w obrocie gospodarczym.

Zdecydowana większość planowanych zmian natknęła się na miażdżącą krytykę nie tylko wielu resortów i instytucji, ale także organizacji przedsiębiorców. Bezkarne ujawnianie tajemnicy bankowej jest jednym z najbardziej niebezpiecznych rozwiązań. Zagrożenia dostrzega także Narodowy Bank Polski (NBP).

— W dobie kryzysu finansowego nie wydaje się właściwe zmniejszanie odpowiedzialności za czyny, które mogą podważać zaufanie do instytucji finansowych. Doświadczenia kryzysu skłaniają raczej do zwiększania sankcji . Tylko odpowiedzialność karna umożliwia ponadto orzeczenie przez sąd zakazu zajmowania przez skazanego określonych stanowisk czy wykonywania zawodu — uważa Piotr Wiesiołek, wiceprezes NBP.

Pomysł MS krytykują też Andrzej Parafianowicz, generalny inspektor informacji finansowej (GIIF), oraz Andrzej Lewiński, generalny inspektor ochrony danych osobowych (GIODO).

— Uchylenie odpowiedzialności karnej za ujawnienie tajemnicy bankowej nie przyczyni się do zwiększenia obrotu gospodarczego. Wprost przeciwnie, może spowodować lokowanie pieniędzy poza granicami Polski — twierdzi Andrzej Parafianowicz. GIODO wskazuje na zagrożenia dla klientów banków.

— Całkowite wyeliminowanie odpowiedzialności karnej może naruszać prywatność oraz interesy osób, których dotyczą informacje objęte tajemnicą bankową — uważa Andrzej Lewiński.

Mafia tylko czyha

Eksperci sprzeciwiają się też innym pomysłom MS uderzającym w sektor finansowy. Opór budzi m.in. zniesienie kar za wystawianieczeków bez pokrycia (dziś grozi grzywna i do 2 lat więzienia).

— Sankcję należy pozostawić, gdyż odnotowujemy coraz częstsze przypadki podejmowania przez grupy przestępcze prób wprowadzania do obrotu zagranicznych czeków bez pokrycia na wysokie sumy — informuje wiceprezes ZBP.

Bankowcy nie zgadzają się również na obniżenie kar za prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia. Protestują przeciwko zniesieniu kar za bezprawne świadczenie usług płatniczych (dziś grzywna do 5 mln zł i 2 lata więzienia) i podawanie nieprawdziwych danych do Komisji Nadzoru Finansowego (dziś grzywna do 1 mln zł i do 2 lat więzienia).

— Propozycje te mogą doprowadzić do destabilizacji systemu płatności w Polsce — ostrzega Jerzy Bańka. Jego obawy potwierdza Ministerstwo Finansów.

OKIEM EKSPERTA

Szwajcarski przykład

ZBIGNIEW KRÜGER

adwokat z kancelarii prawnej Krüger & Partnerzy

Zniesienie karalności łamania tajemnicy bankowej nie przysłuży się zwiększeniu bezpieczeństwa prawnego w obrocie gospodarczym. W sytuacji, gdy polski system bankowy jest kapitałowo relatywnie słaby, depenalizacja tego przestępstwa nie będzie dobrym sygnałem dla rynku. W Szwajcarii karę pozbawienia wolności za bezprawne ujawnienie tajemnicy bankowej zniesiono w 2007 r. Przywrócono ją 2 lata później.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu