Zainwestujemy w ekologię na Ukrainie i Białorusi

opublikowano: 29-04-2018, 22:00

NFOŚiGW szuka chętnych na prawie 100 mln zł dotacji. To pieniądze na inwestycje za wschodnią granicą.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) rozpoczął nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w ochronę środowiska na Białorusi i Ukrainie. Można je składać od 15 maja do 30 listopada 2018 r. Do 2023 r. na realizację programu zarezerwowano prawie 100 mln zł. Dotacje będą stanowić około 60 proc. przedsięwzięcia, a 40 proc. wkładu muszą zapewnić przedsiębiorcy.

Pieniądze są przeznaczone na wodno-ściekowe inwestycje w zlewni rzeki Bug, na terenie Białorusi i Ukrainy. Celem jest poprawa i ochrona stanu wód powierzchniowych i podziemnych w Polsce. Potencjalnymi beneficjentami mogą zostać podmioty realizujące projekty polegające na przykład na budowie, rozbudowie lub modernizacji oczyszczalni ścieków komunalnych, zakładów przetwarzających osady ściekowe oraz zbiorczych systemów kanalizacji sanitarnej.

Dotychczas NFOŚiGW zawarł dwie umowy o dofinansowanie modernizacji oczyszczalni ścieków w Brześciu. W 2009 r. podpisał umowę z Komunalnym Unitarnym Przedsiębiorstwem Produkcyjnym Brestwodokanal na inwestycje w zmniejszenie zagrożenia ekologicznego spowodowanego nagromadzeniem osadu w lagunach osadowych położonych na terenie zalewowym Bugu w Brzeskiej Komunalnej Oczyszczalni Ścieków. Jej wartość sięgnęła 1,58 mln zł. W 2011 r. natomiast zawarto umowę o dofinansowanie z przedsiębiorstwem Brestwodokanal modernizacji wtórnych osadników na brzeskiej oczyszczalni ścieków. Koszt inwestycji oszacowano na 3,86 mln zł.

5,5 mln zł Tyle pieniądzy z dotacji NFOŚiGW zagospodarowano dotychczas na Białorusi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu