Zajdel-Kurowska zapowiada dalsze emisje zagraniczne

ISB
opublikowano: 05-02-2009, 13:20

Przy obecnym kursie złotego roczny koszt obsługi zadłużenia zagranicznego wzrósł o ok. 700 mln zł wobec założeń z  budżetu, wynika z czwartkowej wypowiedzi wiceminister finansów Katarzyny Zajdel-Kurowskiej. Jednak, w jej ocenie, nie jest to jeszcze powodem do obaw, więc resort planuje kolejne emisje na rynki zagraniczne.

"Z punktu widzenia obsługi zadłużenia zagranicznego gwałtowny wzrost kursu złotego jest dużym problemem, ponieważ to część wydatków sztywnych i nie możemy sobie pozwolić na niespłacanie naszych zobowiązań. Po dzisiejszym kursie koszty obsługi zadłużenia zagranicznego są o ok. 700 mln zł wyższe niż w przyjętej ustawie budżetowej" - powiedziała Zajdel-Kurowska w wywiadzie dla w TVN CNBC Biznes.

Wiceminister przypomina jednak, że zapisany w budżecie poziom 3,35 zł za euro jest kursem średniorocznym, więc na razie nie ma powodów do zmartwień. Tym bardziej, że zadłużenie zagraniczne stanowi tylko 25,0% całego zadłużenia. Dlatego resort finansów nie zamierza rezygnować z zadłużania się za granicą i w najbliższym czasie można oczekiwać emisji obligacji na rynki zewnętrzne.

"Obecnie przymierzamy się do emisji na rynku szwajcarskim, a przed końcem ubiegłego roku odbyliśmy road show na rynku japońskim i czekamy na sygnał od inwestorów z tego rynku, kiedy pojawi się realny popyt. Tak więc te dwie emisje będą najszybciej" - powiedziała Zajdel-Kurowska.

Wiceminister nie precyzuje jednak konkretnych terminów - nadal będzie to uzależnione od sytuacji na rynkach i może się wydarzyć "w każdej chwili".

Polska sprzedała ostatnio papiery nominowane w walucie obcej w styczniu 2009 r. Były to euroobligacje o wartości 1 mld euro.

Natomiast w 2007 roku Polska uplasowała euroobligacje za 3 mld euro oraz 10-letnie "samuraje" za 25 mld jenów i 20-letnie za 60 mld jenów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane