Zajęcie dla wiceministrów skarbu

Agnieszka Berger
27-11-2007, 00:00

Minister skarbu podzielił obowiązki w swoim resorcie. Energetykę, górnictwo, farmację i porty dostało PSL.

Minister skarbu podzielił obowiązki w swoim resorcie. Energetykę, górnictwo, farmację i porty dostało PSL.

Aleksander Grad, minister skarbu, uporał się już z podziałem obowiązków między nominowanych w ubiegłym tygodniu wiceministrów. Energetykę i górnictwo, branże, w których wyjątkowo mocno nakładają się kompetencje Ministerstwa Gospodarki (MG) i resortu skarbu (MSP), trafiły pod opiekę Jana Burego, sekretarza stanu w MSP powołanego z rekomendacji PSL. Można się domyślać, że to sposób na uniknięcie sporów o branżę energetyczną, do których od niepamiętnych czasów dochodziło między dwoma zainteresowanymi tym sektorem ministerstwami. Jan Bury powinien lepiej dogadywać się z MG, którym kieruje Waldemar Pawlak, szef PSL.

— Komunikacja jest ważna i wydaje się prawdopodobne, że to był ważny motyw takiej decyzji. Mam jednak nadzieję, że podstawową przesłanką było przygotowanie merytoryczne Jana Burego, które pozwoli mu umiejętnie nadzorować te branże — komentuje Małgorzata Krzysztoszek, szefowa zespołu ekspertów Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP).

Jak minister podzielił pozostałe branże? W kompetencjach Jana Burego znalazł się dodatkowo przemysł farmaceutyczny, żegluga i porty. Tak, jak można było przewidywać, nadzór nad sektorem finansowym powierzono Michałowi Chyczewskiemu, do niedawna starszemu ekonomiście Banku BPH. Ciężkimi sektorami — m.in. hutniczym, stoczniowym, maszynowym i budowlanym — zajmie się Zdzisław Gawlik. Pod jego skrzydła trafi też przemysł i komunikacja lotnicza, KGHM, Agencja Rozwoju Przemysłu, Mennica Polska i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Telekomunikacja, zbrojeniówka, branża poligraficzna i wydawnicza, a także m.in. Ruch i Państwowa Agencja Inwestycji Zagranicznych będą domeną Krzysztofa Łaszkiewicza. Naftę, gaz, chemię, media, transport i uzdrowiska oraz wiele innych branż będzie nadzorował Krzysztof Żuk.

Aleksander Grad zastrzegł dla siebie na wyłączność powoływanie i odwoływanie organów spółek oraz podpisywanie umów związanych ze strukturą właścicielską lub obciążaniem akcji spółek z sektorów strategicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zajęcie dla wiceministrów skarbu