Zakon Kawalerów Maltańskich ma wielkiego mistrza

di
opublikowano: 09-11-2020, 15:13
aktualizacja: 09-11-2020, 15:40

Wielkim mistrzem zakonu szpitalników został Włoch Marco Luzzago.

Marco Luzzago, nowy wielki mistrz Zakonu Kawalerów Maltańskich
Marco Luzzago, nowy wielki mistrz Zakonu Kawalerów Maltańskich

Rada elektorów, która zebrała się w Rzymie, wybrała Włocha Marco Luzzago na wielkiego mistrza Zakonu Kawalerów Maltańskich. 70-letni Luzzago, najmłodszy z kandydatów, będzie następcą zmarłego w kwietniu Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto. Zaprzysiężenie wielkiego mistrza odbędzie się w obecności nowego specjalnego delegata papieża — kardynała nominata Silvano Tomasiego.

W 2017 r. w wyniku konfliktu i podziałów papież Franciszek poprosił Matthew Festinga, ówczesnego wielkiego mistrza, o rezygnację. Giacomo Dalla Torre został wtedy na rok jego namiestnikiem, a w maju 2018 r. został wybrany na wielkiego mistrza.

Zakon Kawalerów Maltańskich, czyli Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Świętego Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty liczy obecnie około 13 tysięcy członków w 120 krajach. Przez wiele państw jest uznawany za suwerenny podmiot prawa międzynarodowego. Jest stroną umów międzynarodowych, utrzymuje stosunki dyplomatyczne, działa jako obserwator m.in. przy ONZ i UNESCO.

Kawalerowie wydają własne znaczki pocztowe i mają swoją walutę - scudo. [DI, PAP]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane