Zakończyła się przebudowa krajowej "9"

19-08-2009, 13:22

Rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zakończył przebudowę jednego z najniebezpieczniejszych miejsc na mapie drogowej Podkarpacia - odcinka drogi krajowej nr 9 w miejscowości Wyżne. Inwestycja, która trwała dwa lata, kosztowała ponad 10 mln zł.

Droga krajowa nr 9 prowadzi z Radomia do przejścia granicznego ze Słowacją w Barwinku.

Jak poinformowała w środę PAP rzeczniczka prasowa oddziału GDDKiA w Rzeszowie Joanna Rarus, przebudowany odcinek nazywany był "zakrętami śmierci", gdyż mimo czytelnego oznakowania, stanowił najczarniejszy punkt na mapie dróg w regionie.

"Potwierdzają to statystyki, w latach 2001-2008 na tym odcinku wydarzyło się 37 wypadków drogowych, w których rannych zostało 55 osób, a śmierć poniosło 20. Dlatego ten odcinek zgłosiliśmy do programu +Drogi Zaufania+" - dodała Rarus.

Przebudowa fragmentu krajowej "dziewiątki" obejmowała m.in. korektę geometrii łuków, budowę chodników na całej długości odcinka, ustawienie barier energochłonnych i wykonanie oznakowania pionowego i poziomego.

Zdaniem Rarus, przebudowa w Wyżnem to przykład inwestycji, które realnie wpływają na ochronę życia i zdrowia użytkowników dróg krajowych. "Już w 2008 r. odnotowaliśmy spadek liczby wypadków na drogach krajowych na Podkarpaciu. W porównaniu z 2007 r. zmniejszyła się liczba ofiar śmiertelnych, liczba rannych oraz liczba wypadków" - dodała rzeczniczka.

Tegoroczne statystyki także pokazują spadek liczby rannych i zabitych na drogach krajowych Podkarpacia. W porównaniu z I półroczem 2008 r. w pierwszej połowie bieżącego roku wydarzyło się tu ok. 18 proc. mniej wypadków; liczba osób zabitych zmalała o połowę, a osób rannych o ponad 20 proc.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Zakończyła się przebudowa krajowej "9"