Żaków marzenia o pieniądzach

opublikowano: 09-03-2012, 09:07

Studentów i absolwentów, którzy planują karierę w finansach, najbardziej interesuje praca w audycie.

Według badania MBE Student Index (próba 2070 studentów i absolwentów różnych kierunków, nie tylko finansowych), przeprowadzonego przez firmę doradczą MBE Group, aż 35 proc. respondentów rozważa pracę w audycie, a dla 16 proc. jest to branża idealna (test wielokrotnego wyboru, badani mogli wskazać trzy branże).

Na kolejnym miejscu znalazła się księgowość — idealna dla prawie 14 proc. badanych, a pracę na takich stanowiskach rozważa 32 proc. W pierwszej trójce najbardziej pożądanych branż znalazło się także doradztwo biznesowe — idealna praca dla 12 proc. ankietowanych, a niecałe 32 proc. ją rozważa.

Najmniej jest chętnych na pracę w księgowości funduszy — za idealną uważa ją tylko dla 0,5 proc. respondentów, a rozważa ją niecałe 6 proc. Inne finansowe zawody, które znalazły się na końcu zestawienia to praca w centrach usług księgowych (idealna — 2 proc., rozważana — prawie 16 proc.) i ubezpieczeniach (odpowiednio: niecałe 3 proc. i prawie 10 proc.). Wśród ankietowanych jest także wielu niezdecydowanych — branży idealnej nie wskazało ponad 8 proc., a rozważanej ponad 26 proc.

Dlaczego studenci i absolwenci wybierali audyt? To sprawa dość oczywista — jako najważniejszą przyczynę wskazali zarobki (81 proc. wskazań), a w dalszej kolejności możliwość kariery zawodowej (74 proc.), możliwość ciągłej nauki i rozwoju zawodowego (73 proc.) i prestiż (68 proc.). Studentów i absolwentów zapytano również o oczekiwaną w pierwszej pracy po studiach pensję. Uzyskana średnia to 2,9 tys. zł netto.

Natomiast po trzech latach minimalna oczekiwana płaca to średnia 3,6 tys. zł, a satysfakcjonująca 5 tys. zł netto. Największe oczekiwania finansowe mają studenci z Mazowsza.

Po uzyskaniu dyplomu chcieliby zarabiać 3,5 tys. zł netto, po trzech latach co najmniej 4,5 tys. zł, ale satysfakcjonujące byłoby 6,2 tys. zł.

Z kolei na najmniejsze zarobki po otrzymaniu dyplomu nastawiają się badani z Lubelszczyzny — niecałe 2,4 tys. zł, a po trzech latach pracy ankietowani z Opolszczyzny — minimum 2,8 tys. zł, a zadowalające byłoby 4 tys. zł. Badanie zrealizowano od 1 października do 31 grudnia 2011 r. przy współpracy merytorycznej portalu karierawfinansach.pl i firmy szkoleniowej BPP Professional Education.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane