Zakup akcji może być ryzykowny

Sebastian Gawłowski
08-12-2000, 00:00

Zakup akcji może być ryzykowny

Zachowanie głównych indeksów giełdowych odzwierciedla notowania walorów spółek mających na nie największy wpływ. Wykresy wskaźników oraz szybkie oscylatory nie pozwalają na optymizm w najbliższym okresie.

Unikanie spółek z portfela WIG 20 w grudniu jest chyba rozsądną decyzją, zważywszy na poziomy cenowe firm mających największą wagę w indeksie.

Dla PKN Orlen ostatni okres był najlepszy od „rajdu” do historycznego maksimum na poziomie 27 zł. Obecnie kurs rafineryjnych akcji może czekać korekta, jednak w dłuższym horyzoncie papiery płockiej firmy powinny znaleźć się w portfelu inwestycyjnym.

Dla graczy lubiących wrażenia interesującym papierem jest Elektrim. Wykres daje niejednoznaczne sygnały. Cena przebiła swoją średnią z siłą potwierdzoną przez wzrost obrotów. Oscylatory generują sygnały średnioterminowej poprawy. Sytuację wyjaśni kierunek wybicia z formacji trójkąta zniżkującego tworzonego przez dwukrotnie bronione wsparcie i linię oporu na poziomie 42 zł. Z bankowych papierów, których posiadacze mają ostatnio powody do zadowolenia, godne uwagi są akcje LGPetro. Miejsce na wzrosty ma BRE. Bank najprawdopodobniej da jeszcze zarobić właścicielom jego akcji. Po wyjściu z inwestycji w Optimusa nic nie stoi na przeszkodzie do dalszych zwyżek.

Siły do wzrostów zbiera Żywiec. Kurs po zejściu na dno powinien odbić do góry. Wskaźnik MACD bez przeszkód dąży do poziomu zerowego. Jego przebicie będzie sygnałem wejścia w piwne akcje.

Na wykresie akcji Netii można zaobserwować cykliczne ruchy. Obecnej przeceny nie potwierdziły wskaźniki i istnieje możliwość odbicia do poziomu średniej kroczącej.

Z dużą ostrożnością należy podchodzić do akcji Novity. Cena akcji szybuje do góry od ponad miesiąca. Spółka jednak podjęła decyzję o odkupieniu i umorzeniu akcji skupowanych ostatnio przez podmiot zależny, co może zakończyć hossę na papierach zielonogórskiej firmy.

Sebastian Gawłowski

s.gawlowski@pulsbiznesu.com.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Transport i logistyka / / Zakup akcji może być ryzykowny