„Załamanie ropy grozi kryzysem finansowym”

Obserwowana w ostatnich miesiącach przecena ropy naftowej może doprowadzić do wybuchu kolejnego kryzysu finansowego, ostrzega portal MoneyWeek.

Wyświetl galerię [1/2]

Notowania ropy brent w ciągu ostatniego roku Bloomberg

Według MoneyWeek tąpnięcie notowań surowca może doprowadzić do załamania na amerykańskim rynku obligacji spekulacyjnych. W ostatnich latach napływ taniego pieniądza sprawił, że inwestorzy zbyt pochopnie udostępniali kapitał przedsiębiorstwom znajdującym się w trudniejszej sytuacji finansowej, co znacząco obniżyło ich koszty finansowania. Wyprzedaż ropy naftowej może doprowadzić do pęknięcia bańki spekulacyjnej na rynku, za którego 16 proc. odpowiadają spółki z branży naftowej. Zdaniem portalu fala bankructw w tym segmencie skutkowałaby paniczną ucieczką inwestorów i zwiększeniem kosztów finansowania ogromnej liczby przedsiębiorstw.

„Jeżeli w grupie przedsiębiorstw bankructwa zaczną postępować w tempie, którego nikt się nie spodziewał, inwestorów z rynku obligacji czeka nieprzyjemna niespodzianka” – ocenia MoneyWeek.

O ile konsumenci mogą zacierać ręce z powodu tańszej ropy, o tyle inwestorzy mają powody do niepokoju. Według Deutsche Banku obecnie jedna trzecia obligacji wyemitowanych przez spółki z branży naftowej notowanych kwalifikuje się jako aktywa zagrożone niespłaceniem. Dużo z tych papierów znajduje się w bilansach banków i nie mogą zostać sprzedane ze względu na wyschnięcie płynności na rynku. To grozi wystąpieniem szoku, który doprowadzi do fali bankructw, ostrzega Deutsche Bank.

„Zważywszy że wiele obszarów na rynkach finansowych jest przewartościowanych, a płynność rynków obligacji jest wątpliwa, rozlanie się kryzysu nie jest wykluczone” – zauważa MoneyWeek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, http://moneyweek.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / „Załamanie ropy grozi kryzysem finansowym”