Zaleska chce REIT-ów

opublikowano: 04-03-2016, 14:40

W trakcie konferencji Izby Domów Maklerskich w Bukowinie Tatrzańskiej, szefowa GPW wyraźnie poparła wprowadzenie do polskiego prawa REIT-ów.

- W pierwszym momencie może wydawać się to rozwiązanie nie najlepsze. Szczególnie z punktu widzenia podatkowego. Ale obecnie polski rynek nieruchomości to rynek kapitału zagranicznego, który tak i tak płaci podatki poza granicami kraju – mówiła prof. Małgorzata Zaleska, prezes GPW.

Słowa te padły kilka dni po tym jak południowoafrykański REIT Redefine Properties uzgodnił przejęcie wszystkich skomercjalizowanych budynków deweloperskiego Echo Investment za 1,19 mld EUR, czyli ponad 5 mld zł. A nie jest to jedyny zagraniczny REIT funkcjonujący w Polsce. Holendersko-francuskie Unibail-Rodamco jest właścicielem trzech głównych centrów finansowych Warszawy – Galerii Mokotów, Złotych Tarasów i Arkadii. Brytyjskie Segro intensywnie inwestuje w nieruchomości magazynowe.

REIT-y różnią się od deweloperów tym, że kupują skomercjalizowane nieruchomości, a unikają inwestycji od podstaw. Mają przy tym preferencje w podatku dochodowym. Ich warunkiem jest jednak regularny transfer zysków z czynszu do akcjonariuszy w postaci dywidendy. Musi być na nią przeznaczana większość zysków REIT-u, a do tego jego akcjonariat musi być odpowiednio rozproszony. To ostatnie powoduje, ze REIT nie może stać się wehikułem podatkowym dla miliarderów. 

Małgorzata Zaleska
Marek Wiśniewski
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane