Załoga Miedzi żąda 100 mln zł

Ewa Szczecińska
opublikowano: 20-03-2007, 00:00

Największy w KGHM związek chce położyć rękę na zysku koncernu. Proponuje pokaźny przelew na fundusz socjalny.

Miedziowy koncern planuje podział zysku za 2006 r. Był on rekordowy w historii KGHM i wyniósł niemal 3,4 mld zł. Zarząd spółki uważa, że w ramach dywidendy akcjonariuszom powinno przypaść po 7 zł za akcję. Szef rady nadzorczej sugerował, że raczej dwa razy tyle. Związkowcy mają własny pomysł podziału.

Kolejki po pożyczki

Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM), którym kieruje poseł SLD Ryszard Zbrzyzny, zażądał, aby przy podziale zysku wzięto pod uwagę postulaty załogi. Szef organizacji uważa, że zarząd powinien zaproponować odpisanie z ubiegłorocznego zysku 100 mln zł na fundusz socjalny.

— Fundusz jest niedofinansowany, a potrzeby pracowników są ogromne. W KGHM pracuje ponad 17,5 tys. ludzi i aby dostać pożyczkę, trzeba czekać nawet rok. Przy rekordowym zysku koncernu zasilenie konta funduszu powinno odbyć się bez dyskusji — mówi Ryszard Zbrzyzny, przewodniczący ZZPPM.

Załoga jest zdeterminowana. Zapowiada, że odmowa poważnie poróżni związek z zarządem giełdowej spółki. Grozi wejściem w spór zbiorowy. Władze koncernu mają omówić sprawę na najbliższym posiedzeniu zarządu.

Elektrownia i podwyżki

Podział zysku był tematem wczorajszego posiedzenia rady nadzorczej. Zapoznała się ona z planami inwestycyjnymi spółki zależnej Energetyka, która zamierza wybudować elektrownię dla KGHM. Zgodnie z planami zarządu, w najbliższych pięciu latach firma chce co roku wydawać na inwestycji około 1 mld zł.

W ubiegłym roku akcjonariuszom wypłacono 87 proc. zysku z 2005 roku, który wyniósł 2,29 mld zł. Na wniosek ZZPPM na fundusz socjalny przeznaczono z tego 50 mln zł.

Rada zajęła się także podwyżkami dla zarządu. Gdy zamykaliśmy ten numer „PB”, jej obrady jeszcze trwały.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Szczecińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu