Załoga wzięła w leasing PBR w Wyrzysku

Marek Loos
opublikowano: 12-12-2000, 00:00

Załoga wzięła w leasing PBR w Wyrzysku

Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolniczego w Wyrzysku zostało sprywatyzowane. Firmę wzięła w leasing spółka pracownicza (166 osób) oraz czterech inwestorów.

Podpisaniem umowy leasingowej zakończyła się prywatyzacja Przedsiębiorstwa Budownictwa Rolniczego w Wyrzysku. Wartość majątku firmy wynosi 2 mln 250 tys. zł, a spłata rat leasingowych została rozłożona na 10 lat. Inwestorzy zadeklarowali wyłożenie na Przedsiębiorstwo Budowlane PBR (nowa nazwa firmy) 1,8 mln zł.

— Po inwestorach spodziewamy się skutecznego zdobywania nowych rynków zbytu na nasze usługi budowlane oraz nowoczesnego sposobu zarządzania — mówi Mieczysław Zwoliński, prezes Przedsiębiorstwa Budowlanego PBR w Wyrzysku.

Nie ujawnia on nazwisk inwestorów, którzy wolą pozostać w cieniu.

Wojewoda pomógł

Pierwsze próby prywatyzacji wyrzyskiego przedsiębiorstwa miały miejsce w 1990 r. Zakończyły się jednak niepowodzeniem. Mieczysław Zwoliński twierdzi, że źle układała się współpraca z ówczesnym wojewodą pilskim. Złożył on do Ministerstwa Skarbu Państwa wniosek o komercjalizację PBR-u, ale kłóciło się to z zamiarami ministerstwa, gdyż wyrzyskie przedsiębiorstwo było zbyt małe na przekształcenie w spółkę skarbu państwa.

— Dopiero Maciej Musiał, wojewoda wielkopolski, podjął zdecydowane kroki w celu sprywatyzowania naszej firmy. Na wniosek załogi w połowie 1999 roku wystąpił do ministra skarbu o prywatyzację bezpośrednią. Jedyną możliwością okazało się wyleasingowanie firmy wspólnie przez załogę i czterech inwestorów zewnętrznych — opowiada Mieczysław Zwoliński.

Firma skoncentrowała się na podstawowej działalnością, pozbywając się np. zakładowych budynków mieszkalnych.

Dwa regiony

Przedsiębiorstwo Budowlane PBR w Wyrzysku powstało w 1964 r. Wcześniej firma była małym zakładem remontowym. Obecnie zatrudnia około 200 osób. Zajmuje się przede wszystkim budownictwem mieszkaniowym i oświatowym. Działa w północnej Wielkopolsce oraz zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Loos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Załoga wzięła w leasing PBR w Wyrzysku