Założycielom II RP było trudniej

opublikowano: 21-06-2018, 22:00

Ustawienie finansistów w roli historyków okazało się ciekawym pomysłem na rozpoczęcie VIII Europejskiego Kongresu Finansowego

Panel otwierający tegoroczny, ósmy już, Europejski Kongres Finansowy poświęcony był rozważaniom dotyczącym różnic i podobieństw między sytuacją gospodarczą na starcie II i III RP — z próbą wskazania, które okoliczności były mniej sprzyjające dla budowniczych Polski. Kto spodziewał się dyskusji w stylu amatorskiego klubu historycznego przy dzielnicowym domu kultury, mocno się zdziwił. Paneliści — najtęższe głowy sektora finansowego w Polsce — wykazali się znajomością historii znacznie powyżej przeciętnej. Ciekawy panel to również zasługa Jana K. Bieleckiego, szefa rady programowej Europejskiego Kongresu Finansowego, który konsekwentnie i z humorem moderował debatę.

Uczestnicy debaty otwierającej EKF byli zgodni, że zbudowanie ustabilizowanego systemu finansowego po 1989 r. jest jednym z największych osiągnięć ostatnich 100 lat.
Zobacz więcej

MOCNY SYSTEM:

Uczestnicy debaty otwierającej EKF byli zgodni, że zbudowanie ustabilizowanego systemu finansowego po 1989 r. jest jednym z największych osiągnięć ostatnich 100 lat. Fot. Łukasz Głowala

Cezary Stypułkowski, prezes mBanku, stwierdził: „kontrapunkt wydaje mi się dość naiwny”, jednak wziął udział w dyskusji, której moderator, znany kibic, nadał formułę meczu. Wynik — 6:2 na rzecz tezy, że ojcowie założyciele II RP mieli trudniej niż budowniczowie III RP w 1989 r.

Brunon Bartkiewicz, szef ING Banku Śląskiego, podziela opinię większości. Być może na ocenę rzutują osobiste wspomnienia panelisty, dla którego początki wolnej Polski po obaleniu komunizmu to okres konsolidacji społeczeństwa i niebywałej motywacji Polaków.

Na II RP wskazał też Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który wykazał się największą znajomością historii nowożytnej, sypiąc datami jak z rękawa. Chwaląc osiągnięcia rządu Grabskiego w walce z hiperinflacją, zwrócił uwagę, że sukcesem zakończył się proces stabilizowania gospodarki, natomiast fiasko poniosła polityka wspierania rozwoju gospodarczego. Po 1989 r. również udało się uporządkować fundamenty gospodarcze. Pytanie, czy uda nam się wejść na wyższy poziom rozwoju.

— Obecnie zbliżamy się do poziomu, którego być może nigdy w historii nie udało nam się osiągnąć. Wydaje się, że zbliżamy się do grupy krajów rozwiniętych — stwierdził Paweł Borys.

Dwa do dwóch

W kontrze do poprzedników ustawił się Marek Dietl, prezes giełdy, podkreślając różnice w poziomie wykształcenia elit po I wojnie światowej (wybitni ekonomiści, socjologowie) i po upadku PRL. Jak stwierdził obrazowo: w 1989 r. odsetek osób z dyplomem wynosił 7 proc., a alkoholików było wtedy 9 proc.

— Przy czym nie zawsze były to te same osoby — doprecyzował Marek Dietl.

Jego zdaniem, budowniczym korzystającym z zasobniejszego zaplecza intelektualnego było łatwiej.

Szef giełdy znalazł sojusznika w Przemysławie Gdańskim, prezesie BGŻ BNP Paribas, który zarysował rok 1989 r. w czarnych barwach wyniszczonego fizycznie i moralnie społeczeństwa, przez 45 lat pozbawionego kontaktu ze światem i niepewnego jutra.

Sławomir Sikora, prezes Banku Citi Handlowego, powiedział, że punktu widzenia makroekonomii 100 lat temu było trudniej zacząć wszystko od początku, ale z perspektywy sektora bankowego w 1989 r., kiedy nie było żadnej infrastruktury bankowej, know-how, kadr, a siedem z dziewięciu wydzielonych z NBP banków było bankrutami, start w nową Polskę był najeżony znacznie większymi przeszkodami niż u progu niepodległości.

NBP przeważył wynik

Po pierwszej rundzie debaty, jak zauważył prowadzący, wynik był 3:2 na rzecz tezy, że III RP miała bardziej pod górkę.

— Potrzebny jest Ronaldo, żeby dograł piłkę — zachęcał Cezarego Stypułkowskiego do udziału w dyskusji.

Szef mBanku znany jest raczej jako wytrawny rozgrywający niż autor chwytliwych wrzutek słownych, uchylił się więc od podania po krótkim wywodzie, że zadanie po 1989 r. było „w oczywisty sposób” łatwiejsze. Michał Krupiński, prezes Pekao, zwrócił uwagę na okoliczności, w jakich przyszło działać budowniczym II RP: brak wsparcia instytucji międzynarodowych, hiperinflacja, silny protekcjonizm na rynkach, wojna handlowa. Otoczenie było o wiele mniej sprzyjające niż na początku przemian 1989 r.

— Jak mówił Kazimierz Górski: mecz można wygrać, przegrać lub zremisować. Wszystko w pani rękach — zwrócił się Jan K. Bielecki do Anny Trzecińskiej, wiceprezesa NBP.

— Zacznę od tego, że zawsze wszystko jest w rękach banku centralnego — odparła Anna Trzecińska.

Wiceprezes NBP stwierdziła, że bilans otwarcia po I wojnie, w trakcie której przepadło 30 proc. majątku, gdy nie było infrastruktury prawnej i finansowej, był daleko gorszy niż początki III RP. © Ⓟ

Najważniejsze osiągnięcie gospodarcze w historii Polski, według panelistów

  • Anna Trzecińska, wiceprezes NBP: Budowa systemu finansowego, stworzenie stabilnej gospodarki.
  • Michał Krupiński, prezes Pekao: Wejście do UE, które sprawiło, że polska gospodarka dokonała totalnej transformacji.
  • Cezary Stypułkowski, prezes mBanku: Integracja ziem zachodnich, w sytuacji, gdy ich status prawny był nieokreślony. Pchnęło to kraj do przodu, gdyż były to najbardziej rozwinięte regiony.
  • Sławomir Sikora, prezes Banku Citi Handlowego: Reformy rządu Tadeusza Mazowieckiego.
  • Przemysław Gdański, prezes BGŻ BNP Paribas: Przejście systemu bankowego przez kryzys 2008 r. bez wsparcia publicznego.
  • Matek Dietl, prezes GPW Polska przedsiębiorczość: 48 firm jest liderami albo znajduje się w czołówce na swoich rynkach w Europie.
  • Paweł Borys, prezes PFR: 27 lat wzrostu, podwojenie dochodu na mieszkańca.
  • Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego: Budowa Gdyni, przykład działania wyprzedzającego w przewidywaniu nadciągającego niebezpieczeństwa odcięcia od morza.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu