Zamieszki w chińskiej fabryce wytwórcy iPhone’ów

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-11-2022, 08:01
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Do mediów wyciekły nowe materiały dotyczące zamieszek jakie mają miejsce od kilku tygodni w chińskiej montowni iPhone’ów należącej do czołowego dostawcy Apple, koncernu Foxconn, informuje Reuters.

Nic Coury/Bloomberg

Szybko zostały jednak usunięte. Pokazują dobitnie desperację pracowników buntujących się przeciwko rygorystycznym przepisom związanych z pandemią Covid-19 i domagających się wypłaty wynagrodzeń.

Najnowsze materiały, które trafiły na platformę Kuaishou pokazały niszczenie kamer monitoringu i okien w kampusie należącym do Foxconn w chińskim mieście Zhengzhou, zwanym ”iPhone City”. Widać na nich również było tworzenie barykad.

Z powodu zamknięcia przez władze strefy wokół terenów kampusu, pracownicy nie mogli się swobodnie przemieszczać czy powrócić do swoich domów. W efekcie buntu i zamieszek, dziesiątki pracowników uciekło z fabryki.

Zatrudnieni skarżą się na warunki w jakich są „przetrzymywani”, niedobory żywności i twarde zasady kwarantanny. Ich protesty wzmogły się po tym, jak Foxconn oświadczył, że wypłata wynagrodzeń za pracę ponadwymiarową i premie nastąpi później niż wstępnie uzgodniono.

Jak podaje Reuters , ograniczenia i protesty uderzyły w produkcję, co skłoniło przed kilkoma dniami Apple do obniżenia prognozy dostaw modeli premium iPhone'a 14. Foxconn, formalnie Hon Hai Precision Industry, jest największym producentem iPhone'ów Apple'a. Odpowiada za 70 proc. dostaw tych urządzeń na całym świecie. Większość telefonów produkuje w fabryce w Zhengzhou, gdzie zatrudnia około 200 tys. pracowników. Ma też inne mniejsze zakłady produkcyjne w Indiach i południowych Chinach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane