Zamknięcie kopalń wspiera miedź

Wstrzymanie produkcji w dwóch kopalniach miedzi w Afryce pozwoliło cenom surowca znaleźć się najwyżej od sześciu tygodni.

Wyświetl galerię [1/2]

Notowania miedzi na giełdzie w Londynie w USD za tonę Bloomberg

Aż o 3,7 proc., do najwyższego poziomu od półtora miesiąca, odbijają się we wtorek notowania miedzi. Jeszcze dwa tygodnie temu ceny surowca były najniższe od ponad sześciu lat. Kupujących wspierają wiadomości o wstrzymaniu przez koncern Glencore wydobycia w dwóch kopalniach surowca w Afryce. Globalne koncerny wydobywcze od pewnego czasu rozważały zmniejszanie produkcji miedzi oraz zawieszanie prowadzonych projektów inwestycyjnych, po tym jak za sprawą nadpodaży na rynku ceny rudego metalu spadły w ostatnich 12 miesiącach o 24,8 proc.

Wydobycie zostanie przerwane na 18 miesięcy, a w tym czasie Glencore zamierza zbudować zakład przetwórczy, który obniży koszty produkcji miedzi. Zdaniem Olivera Saasy, prezesa firmy doradczej Premier Consult, decyzja koncernu będzie dla Zambii szokiem, a to może być dopiero początek lawiny podobnych decyzji globalnych producentów surowców. Położone w DR Kongo i Zambii kopalnie Katanga oraz Mopani odpowiadają za blisko jedną piątą produkowanej przez Glencore miedzi oraz za ponad 25 proc. produkcji w swoich krajach.

„Aktywne zarządzanie produkcją miedzi nie tylko powinno zmniejszyć koszty operacyjne producentów, ale także wesprzeć ceny metalu” – napisali w komentarzu analitycy banku Sanford C. Bernstein.

We wtorek notowania KHGM na giełdzie w Warszawie wzrosły o 3,1 proc. do 80,45 zł. W ciągu ostatnich 12 miesięcy notowania spółki, po uwzględnieniu dywidendy, są na 39,3-procentowym minusie.


Notowania miedzi na giełdzie w Londynie w USD za tonę. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zamknięcie kopalń wspiera miedź