Zandi: rynki sceptyczne ws. dalszych podwyżek stóp w USA

opublikowano: 25-08-2017, 07:44
aktualizacja: 25-08-2017, 07:46

Fed musi jeszcze dużo zrobić aby przekonać sceptyczne rynki finansowej, że realny jest dalszy wzrost stóp procentowych, uważa Mark Zandi, główny ekonomista w Moody's Analytics.

- Rynki wciąż nie są przekonane. Nie „kupiły” prognoz Rezerwy Federalnej, moich prognoz ścieżki dalszego wzrostu stóp procentowych – powiedział Zandi w CNBC.

Zobacz więcej

Mark Zandi, fot. Bloomberg

Zauważył, że jak dotąd rynki widzą mniej niż 50 proc. prawdopodobieństwo podwyżki stóp w grudniu.

- Fed musi tu zrobić więcej – powiedział Zandi.

Jednak jego zdaniem Fed prawdopodobnie zaczeka do wrześniowego posiedzenia ze spowodowaniem, aby oczekiwania rynku były bardziej zbieżne z takimi, jakich oczekuje.

Zandi uważa, że gospodarka USA radzi sobie bardzo dobrze, co sprzyja normalizacji polityki przez Fed. Nie spodziewa się jednak, aby szefowa Fed, Janet Yellen, podczas trwającego do soboty spotkania bankierów centralnych w Jackson Hole czymkolwiek zaskoczyła. Podobnie jak szef Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghi. Zandi uważa, że może on wspomnieć o umocnieniu euro wobec dolara.

- Ważne jak to wyartykułuje – powiedział. – Jeśli stwierdzi, że euro nie ma znaczącego wpływu, to może sugerować, że EBC będzie powoli ograniczał ilościowe luzowania i normalizację polityki. Jeśli jednak będzie mówił o euro w kontekście dużego wpływu jego umocnienia na wzrost gospodarczy, to może sugerować, że szykuje rynki na ogłoszenie jakiegoś ograniczania QE w przyszłym roku – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu