Zanosi się na rok pełen wyzwań

opublikowano: 01-01-2019, 22:00

Zarabianie w czasach spowolnienia gospodarczego, poszukiwanie specjalistów IT i bratanie się z fintechami pochłonie banki w 2019 r.

Banki mają za sobą bardzo udany rok pod względem udzielonych kredytów, szczególnie konsumenckich. Wodą na młyn finansowania klientów była bardzo dobra koniunktura gospodarcza, która według prognoz prędko się nie powtórzy. Rynek oczekuje, że w 2019 r. PKB wzrośnie o 3,6 proc., a w 2020 r. — o 3 proc., wobec 4,8 proc. w 2018 r.

PRZEZ RÓŻOWE OKULARY:
PRZEZ RÓŻOWE OKULARY:
Przemysław Gdański, prezes BGŻ BNP Paribas, jest największym optymistą wśród bankowców: uważa, że kondycja sektora jest stabilna, a popyt na kredyty konsumpcyjne i hipoteczne nie spadnie.

— Nad branżą finansową krąży widmo niższego tempa wzrostu krajowej gospodarki, potencjalny wzrost inflacji oraz pogorszenie klimatu inwestycyjnego na globalnych rynkach. Choć popyt na kredyty może nieco słabnąć, sprzedaż kredytów konsumenckich, napędzana wysokim tempem konsumpcji prywatnej i wzrostem płac, powinna utrzymać się na wysokim poziomie. Z drugiej strony, prognozowany wzrost inflacji może w przyszłym roku przynieść pierwszą od lat podwyżkę stóp procentowych, co powinno korzystnie wpływać na marże — ocenia Krzysztof Bachta, p.o. prezesa Alior Banku.

Optymistyczny scenariusz dla polskiego sektora bankowego kreśli Przemysław Gdański, prezes BGŻ BNP Paribas.

— Kondycja sektora jest stabilna. Baza kapitałowa i płynność są wysokie, co oznacza, że ewentualne pogorszenie koniunktury nie zagraża sytuacji finansowej banków ani możliwościom kredytowania — mówi prezes BGŻ BNP Paribas.

Jego zdaniem, akcja kredytowa w 2019 r. utrzyma się na poziomie zbliżonym do tegorocznego.Dzięki dobrej sytuacji na rynku pracy dochody powinny nadal szybko wzrastać, a to będzie sprzyjać kredytom konsumpcyjnym. Przemysław Gdański nie spodziewa się podwyżki stóp procentowych, co pozwoli utrzymać popyt na kredyty hipoteczne mimo wysokich i nadal rosnących cen mieszkań. W opinii Michała Krupińskiego, prezesa Pekao, wyniki finansowe pokażą, czy banki odpowiednio przygotowały się do funkcjonowania w nowym otoczeniu makroekonomicznym.

— Najważniejsza będzie siła i jakość relacji z klientami, zwłaszcza korporacyjnymi. W bankowości detalicznej banki będą mogły pokazać swoją dojrzałość w obszarach zaawansowanej analityki danych oraz doskonalenia procesów — mówi Michał Krupiński.

Piotr Kwiatkowski, prezes Crédit Agricole, spodziewa się dalszej konsolidacji sektora bankowego na polskim rynku i nie wyklucza spektakularnych fuzji na rynku europejskim. Jego zdaniem, połączenie takich gigantów jak Société Générale i Unicredit czy Commerzbank i Deutsche Bank bez wątpienia wpłynęłoby na układ sił również w Polsce. Dodatkowych zmartwień i pracy przysporzyć bankom może powrót polityków do tematu uregulowania kredytów frankowych w związku z wyborami parlamentarnymi jesienią 2019 r.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Pogoń za innowacjami...

Ten rok, podobnie jak poprzedni, upłynie pod hasłem cyfrowej transformacji. Wdrażana dyrektywa unijna PSD2 przyniesie wiele zmian, odczuwalnych również przez konsumentów, a usługi finansowe jeszcze bardziej zbliżą się do usług stricte internetowych. To będzie okres intensywnego rozwoju różnych form płatności mobilnych i wzrostu popularności dostępnych już na rynku rozwiązań, jak Blik, Apple Pay i Google Pay. Piotr Kwiatkowski uważa, że spowoduje to spadek zapotrzebowania na karty kredytowe. Banki wyruszą na poszukiwania nowych, także niszowych rynków, gdzie będą mogły oferować usługi. Fintechy, które już od dłuższego czasu testują rynek, coraz częściej będą stawały się ich partnerami.

— Banki będą kontynuować wyścig o adaptację najnowszych technologii — sztucznej inteligencji, biometrii, internetu rzeczy, chatbotów i automatyzacji — coraz częściej wykorzystując je do usprawnienia obsługi klientów i poprawy wydajności operacyjnej — uważa Antonio Pinto, członek zarządu Banku Millennium.

…i pracownikami

Technologia ma jednak swoje minusy — banki będą mocno konkurować o cyfrowych specjalistów. Żaden z menedżerów nie ma wątpliwości, że walka o pracownika będzie utrapieniem bankowców w 2019 r.

— Na wymagającym rynku pracy instytucje finansowe będą konkurować o specjalistów, którzy umieją komercjalizować dane oraz projektować nową wizję cyfrowej podróży klienta przez świat finansów — twierdzi prezes Pekao.

Presja płacowa dotknie wielu branż, nie tylko bankowej. Zdaniem Przemysława Gdańskiego, będzie to kluczowe wyzwanie dla gospodarki. Problem spotęguje otwarcie się Niemiec na pracowników z ukraińskim paszportem. W Polsce pracuje około 3 mln Ukraińców. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane