Czytasz dzięki

Zapasy gazu ziemnego w USA mocno w górę

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 08-05-2020, 11:27

Ropa naftowa nie jest jedynym surowcem, na rynku którego duże zapasy są istotnym problemem. Wysoki poziom zapasów w tym tygodniu przyczynił się do zniżek notowań gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych i powrotu ich notowań do poziomów poniżej 2 USD za mln BTU.

Wczoraj amerykański Departament Energii podał, że w poprzednim tygodniu zapasy gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 109 mld stóp sześciennych. To więcej niż zakładano na rynku (106 mld st. sześc.), więcej niż wynosiła zwyżka w analogicznym tygodniu poprzedniego roku (96 mld st. sześc.) i więcej niż wynosi 5-letnia średnia dla tego okresu z lat 2015-2019 (74 mld st. sześc.).

Ważną przyczyną presji na zniżkę notowań gazu ziemnego w USA jest spadek eksportu tego surowca. Po raz pierwszy w historii amerykański benchmark stał się droższy od gazu w Europie i Azji, więc gaz z USA stał się mniej konkurencyjny cenowo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Polecane