Zapłać projektantowi unijnym grantem

opublikowano: 12-04-2018, 22:00

Przedsiębiorcy nie są w pełni świadomi korzyści, jakie może im dać innowacyjne wzornictwo. Nowy instrument PARP ma to zmienić

To już pewne, że jeszcze w pierwszej połowie tego roku wszystkie firmy MSP, które stawiają na nowe wzory produktów i usług (a nie tylko przedstawiciele branży meblarskiej), będą mogły powalczyć o dotacje na ten cel. Nie jest to kontynuacja pilotażu „Grant na design”, który Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) uruchomiła pod koniec ubiegłego roku, ale zupełnie inny konkurs. Na czym polegał pilotaż „Grant na design”? Przypomnijmy: pod koniec marca rządowa agencja rekomendowała czterech operatorów, którzy mają wypracować nowatorskie produkty z 40 spółkami z branży meblarskiej. PARP chce podpisać z nimi umowy jeszcze w tym miesiącu, aby na przełomie kwietnia i maja mogli przeprowadzić rekrutację wśród przedsiębiorców i rozpocząć z nimi współpracę.

Granty
z konkursu „Design dla przedsiębiorców” firmy mogą przeznaczyć m.in. na
współpracę ze specami od wzornictwa lub studiami projektowymi oraz usługi
związane z wdrożeniem nowego produktu.
Zobacz więcej

PROSTO OD PROJEKTANTA:

Granty z konkursu „Design dla przedsiębiorców” firmy mogą przeznaczyć m.in. na współpracę ze specami od wzornictwa lub studiami projektowymi oraz usługi związane z wdrożeniem nowego produktu. Fot. Bloomberg

— Średnie firmy świetnie radzą sobie na rynku meblarskim. Design nie jest im obcy. Natomiast PARP chce trafić z dotacjami przede wszystkim do mikro- i małych przedsiębiorców, którzy dotychczas nie planowali rozwoju oferty produktowej na bazie wzornictwa — mówi Anna Forin, dyrektor departamentu usług proinnowacyjnych w PARP.

Podkreśla, że doświadczenia zdobyte przez ekspertów agencji przy opracowywaniu dokumentacji konkursowej pilotażu były dla nich inspiracją, jeśli chodzi o innowacyjne projektowanie i zostały wykorzystane w przygotowaniu założeń nowego instrumentu.

Nowy konkurs, czyli „Design dla przedsiębiorców”, PARP chce uruchomić jak najszybciej. Dotacje z poddziałania 2.3.5 programu Inteligentny Rozwój (POIR) są przeznaczone dla firm MSP, które nawiążą współpracę ze specami od wzornictwa lub studiami projektowymi, a także na usługi doradcze związane z wdrożeniem nowego produktu. Każda firma może dostać na to odpowiednio 425 tys. zł i 500 tys. zł.

Konieczna zgoda KE

Komitet Monitorujący zatwierdził już kryteria wyboru projektów, ale by PARP mogła ogłosić nabór, musi mieć jeszcze zgodę Komisji Europejskiej (KE) na wprowadzenie zmian w POIR. Pieniądze na nowy instrument pochodzą głównie z działania 2.3.4 POIR („Ochrona własności przemysłowej”). Poza tym rządowa agencja czeka na wejście w życie rozporządzenia ministra inwestycji i rozwoju dotyczącego udzielania wsparcia przez PARP. Jeżeli proponowane warunki zostaną spełnione, PARP ogłosi konkurs najpewniej w maju, aby pierwsze jego rundy zostały zamknięte jeszcze przed wakacjami. Przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski najprawdopodobniej od czerwca aż do końca października — w czterech dwumiesięcznych etapach.

Specjaliści od designu pomogą firmom MSP opracować nowy produkt lub usługę. Ponadto przedstawiciele biznesu będą mogli skorzystać z usług badawczo-rozwojowych i doradczych związanych z komercjalizacją wyrobu.

Poza Polską wschodnią

Konkurs jest otwarty dla przedsiębiorców z całego kraju z wyjątkiem makroregionu Polska wschodnia. Powód? Dla firm ze wschodnich województw PARP oferuje już specjalny instrument „Wzór na konkurencję”. Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym przedsiębiorca ma szansę na otrzymanie dofinansowania na przeprowadzenie audytu wzorniczego i opracowanie strategii wzorniczej. Natomiast druga runda polega na realizacji wspomnianej strategii.

— W naborze „Design dla przedsiębiorców” nie ma żadnych ograniczeń sektorowych. Projekty muszą wpisywać się w jedną z 17 krajowych inteligentnych specjalizacji — podkreśla Anna Forin.

Budżet konkursu będzie siedmiokrotnie większy niż w przypadku pilotażu „Grant na design” i wyniesie 70 mln zł. Na tym jednak nie koniec — PARP chce zorganizować jeszcze co najmniej jedno rozdanie.

— Firmy zainteresowane wsparciem będą musiały mieć wstępny audyt potwierdzający zasadność i planowany zakres projektu wzorniczego. Koszt takiej usługi może być wydatkiem kwalifikowanym, o ile przedsiębiorca kupi ją od zewnętrznego wykonawcy — wyjaśnia Anna Forin.

Zwraca uwagę, że wzornictwo przekłada się nie tylko na estetykę produktów, ale także na ich lepszą funkcjonalność, oszczędność kosztów produkcji i stosowanych do niej surowców.

Postawić na ekoprojekty

Zdaniem Marzeny Chmielewskiej, dyrektora departamentu funduszy europejskich Konfederacji Lewiatan, sporą zachętą dla firm będzie możliwość sfinansowania inwestycji niezbędnej do wdrożenia nowego lub znacząco ulepszonego produktu.

Tu maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych projektu wyniesie 1 mln zł. Zauważa ponadto, że kryteria konkursu powinny być dla wnioskodawców stosunkowo łatwe do spełnienia. PARP nie wprowadziła dla nich dodatkowych ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę zatrudnionych pracowników czy przychody firmy.

— Przedsiębiorcy w coraz większym stopniu będą stawiać na profesjonalne wzornictwo. Wielu z nich stanie przed koniecznością dostosowania swoich opakowań do wymagań dyrektyw unijnych z pakietu ekonomiizrównoważonego rozwoju — w tym wymogów związanych z recyklingiem odpadów. Ekoprojektowanie będzie miało duże znaczenie dla rozwoju wyrobów. Dlatego wsparcie w tym zakresie jest potrzebne — zaznacza Marzena Chmielewska.

Jej zdaniem, przedstawiciele biznesu nie są jednak w pełni świadomi możliwości i korzyści związanych z designem. Natomiast projektantom — jak dodaje — brakuje umiejętności w prowadzeniu przedsięwzięć zgodnie z nowymi wymogami środowiskowymi. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu