Zapowiada się ciekawy tydzień

  • Anna Wrzesińska
16-12-2013, 10:52

Niewątpliwie ten tydzień powinien dostarczyć wielu emocji inwestorom. Przede wszystkim uwaga będzie skupiać się na środowym posiedzeniu FOMC, na którym być może Fed zdecyduje się na ograniczanie programu skupu aktywów.

 Na tym wydarzeniu jednak  skoncentrujemy się w kolejnych raportach. Teraz warto przyjrzeć się dzisiejszym publikacjom. Bieżący tydzień rozpoczyna się od wstępnych odczytów indeksów PMI z Chin, Europy i USA. Chiński indeks aktywności w sektorze przemysłowym rozczarował. Wskaźnik spadł w grudniu do poziomu 50,5 pkt. podczas gdy konsensus rynkowy zakładał wzrost do 51 pkt.  Podobna sytuacja miała miejsce we Francji, gdzie zarówno indeks PMI z sektora przemysłowego, jak i sektora usług ukształtowały się poniżej oczekiwań i poniżej kluczowej bariery 50 pkt. Wskaźniki PMI z Niemiec były mieszane. Z jednej strony mieliśmy silny wzrost aktywności przemysłu w grudniu, podczas gdy tempo wzrost w sektorze usług było niższe niż oczekiwali analitycy. Z kolei wstępne odczyty indeksów PMI dla usług i przemysłu ze strefy euro zaskoczyły pozytywnie. W odpowiedzi na publikacje euro zyskało na wartości w stosunku do dolara. Obecny układ techniczny oraz sytuacja, w której rynki antycypują ruchy ze strony Fed nie sprzyją jednak ponownemu powrotowi EURUSD w rejon ,3830.

Przed nami jeszcze dane z USA i przemówienie Mario Draghi’ego Analitycy oczekują wzrostu indeksu aktywności w sektorze Nowego Jorku do 4,75 pkt. w grudniu oraz wstępny odczyt wskaźnika PMI na poziomie 55 pkt.  Prognozowany jest także wzrost produkcji przemysłowej o 0,5% w listopadzie. W przypadku publikacji lepszych bądź zgodny z oczekiwaniami danych waluta amerykańska może zyskać przed środowym posiedzeniem FOMC. Ponadto wsparciem dla dolara może okazać się dzisiejsze wystąpienie szefa ECB. Po ostatnich słabych danych odnośnie produkcji przemysłowej ze strefy euro oraz w sytuacji utrzymującej się niskiej inflacji i mocnego euro Draghi może być dość gołębi, co wzmocni oczekiwania rynku co do utrzymania luźnej polityki monetarnej przez ECB.


EURUSD

Eurodolar odrabia straty z końcówki zeszłego tygodnia. Para testuje dziś opór na poziomie 1,3772 w postaci 61,8% zniesienia Fib całości spadków z okolic 1,3810.  Wydaje się jednak  mało prawdopodobne, by prze EURUSD udało się wyjść powyżej poziomu 1,3830 w oczekiwaniu na komunikat Fed.

GBPUSD

Dolar pozostaje słabszy dziś także w stosunku do funta. Notowania zbliżają się w rejon oporu wyznaczonego przez linię tenkan na wykresie dziennym. Jak na razie GBPUSD utrzymuje się powyżej wsparcia na poziomie 1,6235 w postaci 38,2% zniesienia Fib, co ogranicza dalsze spadki na tej parze.

AUDUSD

AUDUSD wyhamował spadki w rejonie 0,8920. Wydaje się, że bez silniejszego impulsu trudno będzie zejść poniżej 0,8900.  Słabsze dane z Chin miały niewielkie negatywne przełożenie na kurs AUDa. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 0,8960.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, dm idmsa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Zapowiada się ciekawy tydzień