Zapowiada się kolejna indeksacja

Jacek Zalewski
03-04-2003, 00:00

Jak pamiętamy, Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej objawiło się w święto Trzech Króli. Utworzeniem megaresortu premier Leszek Miller kompletnie wówczas zaskoczył nawet... część ministrów koalicyjnego rządu, w szczególności zaś Jacka Piechotę, szefa zlikwidowanego MG. Minister Jerzy Hausner objął aż pięć działów administracji rządowej i stał się dysponentem pięciu części budżetu państwa. Nic dziwnego, że na okrzepnięcie megaministerstwo potrzebowało całego kwartału. Wczoraj wreszcie ukazało całą swoją potęgę, prezentując 11 (słownie: JEDENASTU) wiceministrów.

Im głębiej uważny czytelnik wejdzie w obszerny „Plan działania MGPiPS w roku 2003” wraz z „Harmonogramem prac legislacyjnych w roku 2003”, tym bardziej umocni się w przekonaniu, iż potężny resort utworzony został z powodów czysto politycznych i pod konkretnego człowieka — profesora Jerzego Hausnera. Przecież gdyby premier kierował się sztuką organizacji i zarządzania, to nigdy nie wtłoczyłby do jednej struktury tak egzotycznych wobec siebie działów, jak „turystyka” i „zabezpieczenie społeczne”.

Minister Jerzy Hausner nie został wicepremierem, ale postanowił zmierzyć się z autorskim Programem Naprawy Finansów Rzeczypospolitej wicepremiera Grzegorza Kołodki. Obaj profesorowie mówią o komplementarności ich koncepcji, jednak konfrontacja merytoryczna (a w ślad za nią — polityczna) nadchodzi NIEUCHRONNIE. Przecież kwestia indeksacji świadczeń społecznych jest różnicą strategiczną! Pierwsze zwycięstwo Hausnera — czyli nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS — Kołodko zdzierżył z wielkim trudem, zapowiadając jednocześnie nieustępliwość wobec 98 pozostałych ustaw „usztywniających” budżet państwa.

Z powyższego wynika, że premier Leszek Miller wkrótce będzie musiał „zindeksować” kolejnego swojego ministra. Którego — to pytanie retoryczne...

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zapowiada się kolejna indeksacja