Zaproszenie dla spekulantów

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
opublikowano: 31-12-2020, 12:54

Sylwestrowy handel jest specyficzny, gdyż nie podejmuje się nowych tematów, a domyka stare, a płynność jest symboliczna.

Dolar wypada dzisiaj mieszanie. Jest słabszy do większości walut, ponownie najmocniejsze są waluty Antypodów (AUD i NZD), korony skandynawskie, oraz funt. Dobra passa brytyjskiej waluty ma miejsce po informacjach o przyjęciu przez brytyjski parlament ustawy handlowej, która reguluje przyszłe relacje z UE po Brexicie, który będzie miał miejsce już za kilkanaście godzin (o północy). Rynki ignorują kwestie szalejącej na Wyspach pandemii COVID i konieczności poszerzenia pełnego lockdownu. Kurs GBPUSD jest na najwyższym poziomie w tym roku, po tym jak wybite zostały ostatnie grudniowe szczyty przy 1,3623. W przypadku EURUSD pozostajemy wokół 1,23. W gronie najsłabszych walut są dzisiaj rubel i turecka lira tracące odpowiednio 0,59 proc. i 0,4 proc. wobec dolara. Nieco słabsze są też waluty naszego regionu CEE3, a złoty znów zaliczył spore wahania przed fiksingiem za którymi mógł stać Narodowy Bank Polski. Niemniej na korzyść naszej waluty warto odnotować słowa utożsamianego z jastrzębim obozem Eugeniusza Gatnara z RPP, którego zdaniem trudno będzie znaleźć większość dla wniosku o obniżkę stóp procentowych.

Z informacji napływających z globalnych rynków wspomnijmy o słowach szefa republikańskiej większości w Senacie, które redukują szanse na przyjęcie ustawy o wyższych świadczeniach dla Amerykanów (nic nowego), oraz słabszych odczytach PMI dla Chin za grudzień (jest to pewne zaskoczenie, choć nie ma większego wpływu na kurs juana).

OKIEM ANALITYKA - zaproszenie dla spekulantów

W wyniku ostatnich interwencji Narodowego Banku Polskiego euro było notowane dzisiaj przejściowo po 4,62 zł, a więc na poziomach z kryzysowego pandemicznego marca i października. Nie wiem, czy decydenci zdają sobie sprawę, że dają wyraźne zaproszenie dla globalnych spekulantów, którzy wraz z początkiem nowego roku będą szukać jeszcze względnie atrakcyjnych rynków, biorąc pod uwagę ile taniego pieniądza krąży po świecie. W efekcie złoty może być jedną z najlepszych walut w pierwszej dekadzie stycznia. Dyskusja o potencjalnej obniżce stóp procentowych nie powinna mieć większego wpływu, zwłaszcza, że taki ruch może być mało realny biorąc pod uwagę dzisiejsze słowa członka Rady Polityki Pieniężnej, Eugeniusza Gatnara. W całej tej układance warto też wspomnieć o polskiej giełdzie, która może skorzystać na obecnej słabości złotego, biorąc pod uwagę znany nie od dawna schemat podwójnego zysku - na różnicach kursowych na walucie, oraz na akcjach. Oczywiście pod warunkiem, że dobre nastroje na świecie utrzymają się w pierwszych dniach stycznia.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane