Zaproszenie do rury z Odessy

Paweł Janas
opublikowano: 08-06-2007, 00:00

Nadkaspijskie spółki wejdą do spółki mającej zbudować naftociąg z Brodów do Płocka. Do września powstanie studium wykonalności.

Nadkaspijskie spółki wejdą do spółki mającej zbudować naftociąg z Brodów do Płocka. Do września powstanie studium wykonalności.

Rusza z miejsca projekt zapowiedziany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego na majowym szczycie energetycznym w Krakowie. W środę w Gdańsku spotkała się powołana na szczycie międzyrządowa grupa robocza ds. energii.

Sami państwowi

Przedstawiciele rządów Azerbejdżanu, Gruzji, Litwy, Kazachstanu i Polski uzgodnili wprowadzenie nowych udziałowców do spółki Sarmatia, która zajmuje się przedłużeniem ropociągu Odessa — Brody do Płocka. Obecnie po 50 proc. mają w niej polski PERN i ukraińska Ukrtransnafta.

— Do Nowej Sarmatii miałyby wejść państwowe spółki naftowe: kazachski KazMunaiGaz, azerski Socar i gruziński GOGC. Udział Litwinów nie został rozstrzygnięty — informuje Przemysław Wipler, szef Departamentu Dywersyfikacji Dostaw Energii w Ministerstwie Gospodarki.

Do 15 czerwca PERN przygotuje propozycje sposobu rozszerzenia Sarmatii. Potencjalni nowi udziałowcy mają podjąć decyzję o wejściu do końca czerwca. Wydaje się, że „tak” powiedzą Azerowie i Gruzini.

Niepewni Kazachowie

Jak zachowają się Kazachowie?

Obawiają się reakcji Rosji, o czym świadczy to, że jako jedyni do Gdańska nie wysłali wiceministra, lecz jedynie ambasadora. Ponadto kilka miesięcy temu Nursułtan Nazarbajew, prezydent Kazachstanu, oznajmił prezydentowi Kaczyńskiemu, że do rozbudowy rurociągu powinna zostać włączona także Rosja. Ona zaś do Gdańska nie została zaproszona — magistrala ma przecież uniezależnić Polskę od dostaw rosyjskich.

Kolejne spotkanie dotyczące budowy ma się odbyć w stolicy Gruzji 26-27 września —tym razem na szczeblu ministerialnym. Do tego czasu spółka Nowa Sarmatia ma przygotować studium wykonalności projektu obejmującego system przesyłu ropy z nadkaspijskich złóż ropy aż do Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu